Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Sigarayı Bırakma Konusunda Kararlı Olun''

''Sigarayı Bırakma Konusunda Kararlı Olun''
Göğüs Hastalıkları Uzman Dr. Murat Apaydın, dünyada her yıl 5 milyon kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan yaşamını yitirdiğini, Türkiye’de ise, 10 yıl içinde 7 milyon kişinin yaşamını yitireceğini söyledi.

 

Memorial Kayseri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Uz. Dr. Murat Apaydın, Türkiye’de erkeklerin yüzde 50, kadınların yüzde 18’inin ve ülke genelinin yaklaşık yüzde 33’ünün sigara kullandığına dikkat çekti. Uz. Dr. Apaydın, sigaranın, gelecek 10 yıl içinde Türkiye’de, 7 milyon sigara bağımlısının hayatına mal olacağını anlattı.  Sigara içinde bulunan 50 maddenin, vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ve kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4 binden fazla kimyasal özellikte olduğunun belirlendiğini dile getiren Uz. Dr. Apaydın, sigaranın alışkanlık veya tiryakilik değil, madde bağımlılığı olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.
 
"HER YIL 5 MİLYON KİŞİNİN YAŞAMI TEHDİT ALTINDA"
 
Sigaranın, dünya genelinde her yıl 5 milyon kişinin yaşamını tehdit ettiğini vurgulayan Apaydın, sigaradan kurtulmak için ne yapılmasıyla ilgili de şunları söyledi:
 
"Türkiye’deki sigara bağımlılarının yüzde 70’i sigarayı bırakmak istemekte ve yüzde 30 oranındaki kullanıcı da, her yıl sigarayı bırakma girişiminde bulunmaktadır. Sigarayı bırakamayacağınızı düşünerek, karamsarlığa kapılmayın. Kararlılığınızı ortaya koyun. Kendinize sigarayı bırakmak için bir gün belirleyin ve o gün geldiğinde de bunu gerçekleştirin. Evinizde ve işyerinizde, sigara ve sigarayı hatırlatacak eşyaları kaldırın. Cebinizde ve çantanızda, sigara ve çakmak taşımayın. Sigarayı bıraktığınız gün aile ve arkadaşlarınızla bu haberi mutlaka paylaşın. Bu, hem sigara içiyorlarsa sizin yanınızda içmelerini engelleyecektir, hem de size destek olmalarını sağlayacaktır. Bıraktığınız günü kutlayabilir ve kendinizi ödüllendirebilirsiniz."

Yayın Tarihi : 27.08.2015 : 11:45

Etiketler : Uzman    Önerisi    Sigarayı    Bırakma    Konusunda    Kararlı    Olun    Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5104
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN