Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Norveç Polisine Irkçılık Suçlaması

Norveç Polisine Irkçılık Suçlaması
Norveç Ulusal İnsan Hakları Kuruluşu tarafından hazırlanan raporda, Afrikalılar ve Romanların Avrupa insan hakları kurallarına aykırı sınır dışı yapıldığı, bazı polislerin, şiddet uyguladıkları, ırkçı davrandıkları belirtildi. Norveç Ulusal İnsan Hakları Kuruluşu Direktörü Kristin Högdahl, özellikle evsiz Roman ve Afrikalılara karşı Oslo polisinin acımasız davrandığını belirtti.

 

Raporda, 2015 yılında Nisan Haziran aylarında 679 kişinin bulunduğu yerden edildiğini belirten Kristin Högdahl, bunlardan 140’ının zor kullanılarak yerlerinden edildiği, 55’inin tutuklandığı, 39’u hakkında da suç duyurusunda bulunulduğu yer aldı. Kristen Högland: “Çok dikkat etmemiz gereken kötü durumlar var. En kötüsü, insanları sınır dışı ederken polisin davranışı. Bazı insanların sınır dışı edilmesi gerekiyor ancak bu insanlara nasıl davranıldığı önemli. Oslo polisi görevini yaparken İnsan hakları anlaşmalarını ihlal ediyor” dedi.
 
Oslo Kafeteryaları Birliği Başkanı Kari Gran, polisin evsizlerin caddelerde uyumalarına izin vermediğini ve yasağın uygulanmaya başlamasıyla birlikte zamanını sokaklarda geçiren evsizlerin daha stresli ve tehlikeli olduklarını söyledi. Kari Gran: “Polis görevini yapmalı ama onur kırıcı ve ırkçı davranışlardan kaçınmalı” dedi. Oslo Belediye Başkanı Stian Berger Rösland, Afrikalı ve Roman evsizlerin sokaklarda uyumalarını yasaklayan uygulamayı kardırmayı düşünmediklerini belirterek, parklar ve yeşil alanların kamp yeri olarak kullanılamayacağını söyledi. Oslo Emniyet Müdür Yardımcısı Roger Anresen, raporun çok iyi inceleme ve gözlem yapılmadan hazırlandığını öne sürerek: “Her şey siyah beyaz değil. Raporu hazırlayanlar, çingeneleri yönetenlerin para kazanmak için neler yaptığını bilmiyor” dedi.

Yayın Tarihi : 26.08.2015 : 10:55

Etiketler : Polisine    Irkçılık    Suçlaması    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5658
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN