Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Erzurum’da 13 Çeşit Meyve Yetiştiriyor

Erzurum’da 13 Çeşit Meyve Yetiştiriyor
Erzurum’da spor malzemeleri satan firma sahibi Selim Alaftargil, deniz seviyesinden 2 bin 400 metre yükseklikteki villasının bahçesinde kestane, ayva ve kayısı başta olmak üzere 13 çeşit meyve yetiştiriyor. Alaftargil, yüksek rakımda yetişen meyvelerin tadına doyum olmadığını söyledi.

 

 
Spor malzemeleri satan bir firmanın sahibi olan Selim Alaftargil, kent merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Börekli Mahallesine 2002 yılında yaptırdığı yazlık villanın 10 dönümlük bahçesine 2 bine yakın fidan dikti. Evli 2 çocuk babası 43 yaşındaki Selami Alaftargil bahçede organik kestane, ayva, kayısı, ceviz, elma, armut, kiraz, vişne, erik, iğde, beyaz ve karadut ile çilek yetiştirdi. Meyve ağaçlarından 3- 4 yıl sonra ürün almaya başladığını belirten Alaftargil, kışın hava sıcaklığının sıfırın altında 30 dereye kadar düştüğü Erzurum’da, "Soğuk memlekette meyve olmaz. Hele 2 bin rakımın üstünde hiç yetişmez" diyenleri şaşırttığını söyledi.
 
ÇIPLAK DAĞI CENNETE ÇEVİRDİLER
 
Cenneti andıran bahçeyi  vefat eden babası İlhami Alaftargil ile birlikte yetiştirdiklerini belirten Selim Alaftargil, şunları söyledi:
 
"Dağları ve doğayı çok sevdiğim için vaktimin büyük bölümünü buralarda geçiriyorum. Babam aldığı zaman burası çıplak bir dağdı. El ele verip güzel bir mekana çevirdik. Babam rahmetli olunca onun hatırası olarak gözümüz gibi bakmaya başladık. Sadece biz değil bahçenin nimetlerinden eş, dost, komşular ve akrabalar da yararlanıyor. Yüksek rakımda yetişen meyvenin tadına doyum olmuyor. Bölgede örnek olduk ve birçok kişi evinin bahçesine meyve fidanı dikmeye başladı."

Yayın Tarihi : 26.08.2015 : 09:57

Etiketler : Erzurumda    Bin    Rakımda    Çeşit    Yetiştiriyor    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6556
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN