Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Dolar Güne Nasıl Başladı?

Dolar Güne Nasıl Başladı?
Çin'deki büyümenin yavaşlamasının küresel büyüme endişelerini tetiklemesi piyasalarda dün sert satış baskılarını da beraberinde getirirken bugün yatırımcıların riskli varlıklardan kaçınma eğilimlerinin az da olsa düşüş göstermesiyle dolar/TL güne düşüşle başladı.

 

Dün TL karşısında 3,40 seviyesinin üzerini gören Euro da Euro'nun küresel çapta hafif gerilemesinin etkisiyle bugün daha sakin. Borsa ise, dünkü sert satışlara tepki olarak bugün artışla başladı. Endeks güne yüzde 1,3 artıda başladı.
 
Sert satış baskısı ardından kur güne düşüşle başladı, PPK özetleri ve dış veriler takip edilecek. 
 
Euro ise yüzde 0.7 değer kaybıyla 1.1537 dolardan işlem gördü. Dün 1.1715 dolar seviyelerine kadar yükselen euro yedi ayın en yüksek seviyesini gerçekleştirmişti.
 
Geçen hafta tarihi zirve olan 3 seviyesini test eden, ardından 2.90'a doğru gerileyen dolar/TL haftayı 2.92'nin hemen altında tamamlamıştı. Dolar/TL dün küresel piyasalardaki sert dalgalanmayla 2.98'i aştıktan günü 2.96 civarında tamamladı.
 
Kur bu sabah ise 08.52'de 2.9300/2.9350 sepet bazında TL ise aynı saatte 3.1600/3.1660 seviyesindeydi.
 
Euro, TL karşısında 3,40 seviyesinin hemen altında işlem görüyor.
 
ÇİN'İN TÜRKİYE'YE ETKİSİ DAHA DÜŞÜK OLUR   
 
Bankacılar Türkiye'nin Çin'e ihracatının nispeten düşük olması ve petrol/emtia fiyatlarındaki düşüşün birçok gelişmekte olan ülke aksine Türkiye'yi pozitif etkilemesinin son dönemde iç siyasi ve güvenlik endişeleriyle sert satış baskısı altında kalan TL'ye negatif etkisinin benzer ülkelere göre daha düşük olduğuna dikkat çektiler.
 
İç ve dış güvenlik endişelerinin arttığı ve ABD'nin 10 yıl aranın ardından faiz artışlarına hazırlandığı bir dönemde yaşanan siyasi belirsizlik TL'yi baskılayan ana unsur olmaya da devam ediyor.
 
Küresel piyasalarda dolar bugün yen karşısında yüzde 1 yükselerek yedi ayın en düşük seviyelerinden yeniden tırmanışa geçse de genel görünüm Çin'deki büyümenin yavaşlamasından dolayı hâlâ bulanık.
 
MERKEZ'İN FED'İ BEKLEMESİ ETKİLİ OLDU
 
Bankacılar TCMB'nin faiz tarafında bir adım atmak için ABD Merkez Bankası'nı (Fed) bekleyeceğine işaret etmesinin de etkisiyle kurdaki hareketlerin dalga boyunun son günlerde arttığına dikkat çekiyorlar.
 
Reuters'ta geçen hafta yer alan bir analizde siyasi belirsizliğin sürmesi, erken seçim sonucunun mevcut siyasi tabloyu değiştirmeyebileceği endişelerinin yanı sıra artan güvenlik kaygılarıyla liranın dolar karşısında rekor düşük seviyeleri görmesi ardından, faiz adımlarını ABD Merkez Bankası'na endeksleyen Merkez Bankası Fed'i beklemeden sert faiz artırımına gitmek zorunda kalabileceğine dikkat çekildi.
 
Bugün iç piyasada TCMB'nin geçen hafta kısa vadeli faiz oranlarını sabit bıraktığı toplantıya ilişkin özetler ile Ağustos ayı reel sektör güven endeksi ve kapasite kullanım oranı takip edilecek.
 
BU VERİLER TAKİP EDİLECEK
 
Dış piyasalarda ise TSİ 1100'de açıklanacak Ağustos ayı Almanya Ifo endeksi 1700'da ise Temmuz ayı ABD yeni konut satışları, Ağustos ayı tüketici güven endeksi verileri takip edilecek.
 
Tahvil/bono piyasasında 10 yıllık gösterge olan 12 Mart 2025 itfalı tahvilin bileşik faizi dün spot kapanış yüzde 10.39 bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 10.50 seviyesindeydi. 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanış yüzde 11.25 bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 11.32 seviyesindeydi.
 
 

Yayın Tarihi : 25.08.2015 : 09:39

Etiketler : Dolar Güne Nasıl Başladı    ekonomi    kanalben    haberler       


Yorumlar

5040
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN