Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Isparta’da Beyin Araştırmaları Okulu Açıldı

Isparta’da Beyin Araştırmaları Okulu Açıldı
Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) ile Hücresel Sinir Bilimleri ve Oksidatif Stres Derneği’nin organizasyonuyla 12 gün sürecek 1’inci Uluslararası Beyin Araştırmaları Okulu’nun açılışı yapıldı. Okulda nedeni bilinmeyen sinir hastalıkları ile ilgili tedavi yöntemleri geliştirilecek.

 

 
SDÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Biyofizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, dünyada daha önce bu kadar geniş çaplı ve uzun süreli başka bir uygulama olmadığına söyledi. Sinir hastalıklarının çok fazla çeşidi olmasının yanı sıra birçoğunun nedeninin tam olarak bilinmediğini vurgulayan Prof. Dr. Nazıroğlu şunları söyledi:
 
"Mevcut ilaçlar hastalıklar için kökten bir çözüm sunmuyor. Bazı hastalıklar ilaç kullanılmasına rağmen iyileşmiyor. Dirençli epilepsi mesela. İyileşmemesinin nedeni de bunların tam olarak neden oluştuğu tam bilinmiyor. Bu okulda öğrenilecek metotlarla hastalıkların nasıl oluştuğu anlaşılabilecek. Beyin okulu 30 kişilik kontenjanla sınırlı. Bunun içinde 11 yardımcı doçent, 1 doçent var. 6 yabancı hocamız var. Burada çok moleküler teknikler öğrenilecek. Bir kısım hocalarımız bunları ABD’de, İngiltere’de öğreniyor ama Türkiye’ye getirememişler."
 
12 GÜNLÜK OKULDA NELER YAPILACAK?
 
Okulda her sabah 1 saat verilecek teorik derslerin ardından laboratuvar ortamında beyin hücrelerinin inceleneceğini belirten Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, hücre incelemelerinin ardından sıçanlar üzerinde testler yapılacağını aktardı. Prof. Dr. Nazıroğlu, "Sıçanlar üzerinde incelemeler yapıldıktan sonra kısmen de insanlar üzerinde incelemeler yapılacak. Araştırmalar nasıl yapılır, nasıl uygulanır bunları göreceğiz. Her sabah teorik dersler her gün farklı bir hoca tarafından verilecek" diye konuştu.
 
GELENEKSEL HALE GETİRECEĞİZ
 
Bu yıl ilki gerçekleştirilen 1’inci Uluslararası Beyin Araştırmaları Okulu’nun geleneksel hale getirilmesini düşündüklerini açıklayan Prof. Dr. Nazıroğlu, şöyle dedi:
 
"Amacımız beyinle ilgili hastalıkların nedenini araştırmak, tedavi yöntemleri geliştirmek. Geçen yıllarda 2 günlük program yapmıştık ama süre çok kısıtlı olduğu için teknikler tam öğrenilmiyor. Hocalarımız bu kursu bitirdiği zaman artık kendi bölümünde bu analizleri mevcut cihazlar çerçevesinde uygulayabilecek. Gelecek yıl tekrar etmeyi düşünüyoruz. Yabancı katılımcıların daha da artacağını düşünüyoruz. Bizim uyguladığımız teknikler Malezya’da, İrlanda’da hemen hemen yok gibi. 15 bin yayın var ABD’de bu tekniği kullanan. Bizde sadece 54 tane ve bunların hepsi de bize ait olan yayınlar. Bu teknikler olduğu takdirde bu hastalıklar tam anlamıyla araştırılabiliyor. Dolayısıyla bu okul bu yüzden çok önemli."
 
 

Yayın Tarihi : 24.08.2015 : 16:34

Etiketler : Ispartada    Beyin    Araştırmaları    Okulu    Açıldı    Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9192
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN