Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Eroğlu: Projeyi Tamamladık

Eroğlu: Projeyi Tamamladık
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu “İzmir'in Bayındır ilçesindeki verimli arazileri su ile buluşturacak projeyi tamamladık. Proje kapsamında yörede bulunan 30 bin 900 dekar zirai arazide modern sulama sistemleri tesis ederek münbit topraklarımızı su ile buluşturduk" dedi.

 

İzmir Bayındır Zeytinova Barajı, Bayındır ilçe merkezinin yaklaşık 7 km batısındaki Zeytinova Mahallesinin 1 km kuzeyinde bulunan Falaka Çayı üzerinde yer alıyor. Temelden yüksekliği 115 metre olan, sulama maksatlı baraj gölünde 33 milyon m3 su depolanıyor.
 
Zeytinova Sulaması ile Bayındır ilçesi, Zeytinova, Yusuflu, Yakacık, Buruncuk, Pınarlı yerleşim yerlerine ait tarım arazileri ile Tire İlçesine bağlı Yeni Mahalle yerleşim yerindeki tarım arazilerinin bir bölümü olmak üzere toplamda 30 bin 900 dekar zirai arazi modern sulama şebekesi ile sulanıyor.
 
Proje kapsamında ilk olarak sulama suyunu depolayacak Zeytinova Barajı'nın inşasını gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Veysel Eroğlu “2014'te sözleşmesini imzaladığımız depolanan suyu arazilere iletecek sulama projesini ise Haziran ayında tamamladık. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün özverili çalışmaları neticesinde yapım işini süresinden önce bitirdik" diye konuştu.
 
Zeytinova Barajı'nın sulayacağı sahada halihazırda hububat, mısır, zeytin, pamuk, sebze, bostan ve yonca tarımı yapılırken, Zeytinova'nın devreye girmesiyle sulu tarıma geçildi. Yörede entansif tarımın gelişmesinin yanı sıra 2. ürün tarımı artacak. 
 

Yayın Tarihi : 24.08.2015 : 13:47

Etiketler : izmir    bayındır    zeytinova    baraj    veysel eroğlu    bentv    kanalben   


Yorumlar

9478
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN