Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Koyunlar Çobanları Takip Etmedi

Koyunlar Çobanları Takip Etmedi
Denizli’nin Çal İlçesi’nde 8 asrı aşkın süredir düzenlenen Sudan Koyun Geçirme Şenliği’nde şehitler nedeniyle eğlence bölümü iptal edildi. Aşağıseyit Mahallesi’nde 39 sürü çobanlar tarafından Büyük Menderes Nehri’nin kenarına getirildi, ancak koyunların çoğu suya atlamadı. Çoban Arif Lahnacı, "Çoban mutsuz ise koyunlar suya atlamaz" dedi.

 

 
Denizli’nin Çal İlçesi’ne bağlı Aşağıseyit Mahallesi’nden geçen Büyük Menderes Nehri’nde 8 yüzyıldır düzenlenen Koyun Sudan Geçirme Şenliği’nde bu yıl hüzün vardı. Çal Belediyesi, son dönemlerde verilen şehitler nedeniyle şenliği iptal etti. Yöredeki çobanlar ise, kendi aralarında toplanarak geleneğe ara verdirmedi. Çal, Baklan ve Çivril ilçelerinden 39 çoban sürüleriyle yarışlara katıldı.
 
Yarışlar başlamadan önce şehitler için saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Koyunların çobana sadakatını göstermek, yörede yaşanıldığına inanılan aşkı yad etmek ve saygı göstermek amacıyla düzenlenen yarışlara bu yıl ilgi fazla olmadı. Koyunların çoğu da suya atlamadı. Çoban Arif Lahnacı, "Çoban mutsuz ise koyunlar suya atlamaz" dedi.
 
Geçtiğimiz yıllarda binlerce insanın izlediği ve UNESCO tarafından da Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne alınması için geçtiğimiz yıl takip edilen yarışları bu yıl yaklaşık 500 kişi izledi. 
 
Etkinliğe katılmayan Çal’ın MHP’li Belediye Başkanı Fethi Akcan, "Acımız büyük. Bu koşullarda şenlik düzenlememiz mümkün değil. Etkinliğe katılan çobanlara ise başarı dilerim" demekle yetindi.
 
Yarışmada bu yıl çobanlara ödül verilmedi, yarışlara katılan her çobana teşekkür edildi, derecelendirme yapılmadı.
 
 

Yayın Tarihi : 23.08.2015 : 14:10

Etiketler : Koyunlar    Çobanları    Takip    Etmedi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4980
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN