Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmirli Ressamların Danimarka Çıkarması

İzmirli Ressamların Danimarka Çıkarması
İzmirli Ressamlar, Ferihan Panayır (madamF) ve Raif Yazıcı eserlerini, Danimarka’nın Ganlöse, Stenlöse şehirleri arasında Galeri Sögard’da sergilediler. Danimarka’da çiftlik evi galerisi olarak tanınan Galeri Sögard’daki serginin açılışını Türkiye’nin Kopenhag büyükelçisi Mehmet Dönmez ve Sosyal Demokrat Milletvekili Yıldız Akdoğan yaptı.

 

 
Raif Yazıcı ordudan emekli olduktan sonra resim yapmaya başladığını ve bugüne kadar İzmir Resim Heykel müzesi ve TBMM olmak üzere 10’un üzerinde şahsi, onlarca da karma sergiye katıldığını belirterek “sergide soyut, modern eserlerimde kadının dünyaya hakimiyeti, özgürlüğü, memleketimden kesintiler, doğaçlamalar yer alıyor. Yağlı boya, Akrilik, renk lekeleri net olan resimlerim, Samsun’un köy yaşamını yansıtan resimler yer alıyor. Orduda 37 yıl subaylık yaptıktan sonra kendimi tamamen resme verdim. Aslında 45 yıldır resim yapıyorum. Daha önce Kültür Bakanlığının düzenlediği yarışmada mansiyon aldı. Bir resmim halen Türkiye Büyük Millet Meclisi binasında asılı. Meclis başkanlığının düzenlediği yarışmada en çok beğenilen iki resimden biri oldu. Türkiye’de resim sanatına ilgi şehirden, şehre değişiyor. Ankara’da resme ilgi çok büyük. İzmir’de ise sergilere ilgi var ama gelenlerin kendilerinin de resim yaptığını görüyoruz. Yani resim yapmayanların, sanata ilgisi daha az. Buraya kızım yerine gördüğüm Ferihan Panayır’ın daveti üzerine geldim. Değişik bir çiftlik galerisinde eserlerimin sergilenmesinden büyük memnuniyet duydum. Bu Danimarka’ya ilk gelişim, oğlum, gelinim ve torunum ile geldim dedi.
 
BAYRIĞIMIZLA BİRLİKTE SANATIMIZI TANITACAĞIM
 
Ferihan Panayır, Danimarka’da dünyaya gelip yaşadıktan bir süre sonra İzmir’e taşındığını belirterek Yıllar sonra sergi için Danimarka’ya gelmek çok güzel. Sırada iki ay sonra Kopenhag’da ardından Dubai ve New York’ta olmak üzere sergilerim olacak. 6 dil biliyorum. Benimle karşılaşanlar öncelikle dil sorunu olmamasından memnunlar. Yurt dışı sergilerimde bayrağımızla birlikte sanatımızı da en iyi şekilde tanıtmaya çalışacağım. Beni yurt dışında daha çok “Madam F olarak tanıyorlar. Burası doğup büyüdüğüm topraklar olduğu için benim için çok önemli, bana yapılan teklif üzerine hocamla birlikte sergi açmayı kabul ettik. Ben soyut resim yapıyorum ve o şekilde devam etmek istiyorum. O günkü duygularımı ruh halimi tuvale yansıtıyorum. Tuval benim için bir nevi hatıra defteri dedi. Büyükelçi Mehmet Dönmez, sanatçılarımız başarılarından dolayı kutlayarak, sergilerini Kopenhag’da da açmaları tavsiyesinde bulundu. Milletvekili Yıldız Akdoğan da, benzeri sanatsal faaliyetlere daha çok yer verilmesinin Türk halkının sanatsal yönünün tanıtılması ve toplumlar arasında diyalog açısından çok önemli olduğunu söyledi. Sergiyi gezen Danimarkalılar da eserlere hayran kaldıklarını belirterek, Danimarka halkının sanatsever bir toplum olduğunu ve eserlere büyük değer verileceğine inandıklarını söylediler.

Yayın Tarihi : 23.08.2015 : 11:46

Etiketler : İzmirli    Ressamların    Danimarka    Çıkarması    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

3819
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN