Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kocaoğlu'ndan Dolar Açıklaması

Kocaoğlu'ndan Dolar Açıklaması
Türk lirasının ABD doları karşısında yılbaşından bugüne kadar yüzde 25 değer kaybetmesi gözleri son yıllarda dış krediyle yatırım yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne çevirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Dolar değil Euro borçları olduğunu, bunlarında da 12-15 yıla varan uzun vadeli olmalarından ötürü bütçe dengesinin bozulmayacağını açıkladı.

 

ABD dolarının Türk lirası karşısındaki değer artışı yılbaşından bugüne kadar durmadı. ABD dolarını 3 TL'ye yaklaşması Türkiye'de dolarla ticaret yapan, mal alan veya yatırım yapan şirket ve kuruluşu olumsuz etkiledi. İzmir'de ise gözler son 3-4 yılda yaptığı yatırım ve satın almalarda dış kredi kullanan Büyükşehir Belediyesi'ne döndü. Dolardaki yükselişin dış kredileriden dolayı belediyenin finans dengesini olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini yanıtını Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu verdi. Kocaoğlu, borçların Dolar değil Euro olduğunu ve uzun vadeli ödeme takvimleri nedeniyle herhangi bir handikap yaratmayacağını açıkladı.
 
Kocaoğlu, "Dış kredi kaynaklı tüm borçlarımız Euro'yla. Dolar üzerinden borçlanmadık. Euro'da da artış olabilir. Ancak biz çok uzun vadeli faizi sabitleyen krediler aldık. 12-15 yılı yayılan kredi ödemelerimiz var. Önümüzdeki 1-2 yıl da ödeyeceğimiz borçlarımız ise TL'dir. Uzun süreli vadeler ödeme dengesinde rahatsızlık yaratmaz. Maliyet açısından da bir sıkıntı olmaz. Dolar'daki artış bizim borçlarımızın ödemesinde bir handikap yaratmaz" dedi.
 
Büyükşehir Belediyesi son yıllarda Avrupa'daki yatırım bankalarından Konak ve Karşıyaka tramvayında kullanmak için 165 milyon Euro, akıllı trafik sistemi ve modern itfaiye araçlarına 45 milyon Euro, 15 yolcu gemisi ve 3 arabalı vapur alımında 110.8 milyon Euro, İzmir Metrosu 85 vagon alımında 38.5 milyon Euro, İZSU Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi kapasitesini arttırmak için 28 milyon Euro kredi sözleşmesi imzaladı. İlk 2 veya 3 yılları ödemesiz 7-12-15 yıl vadeli kredilerin tamamı Euro olarak geri ödenecek.
 

Yayın Tarihi : 23.08.2015 : 11:18

Etiketler : izmir büyükşehir belediyesi    aziz kocaoğlu    dolar    açıklama    bentv    kanalben   


Yorumlar

2471
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN