Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Midilli’deki Dramı Avrupa Sonlandırabilir

Midilli’deki Dramı Avrupa Sonlandırabilir
Yunanistan’ın Midilli Adası Ticaret Odası Başkanı Evangelos Myrsinias, adada yaşanan göçmen dramının sadece Türkiye ve Yunanistan’ın sorunu olmadığını vurgulayarak, Avrupa’nın bu insanlara kapılarını açmalarını ve sorunun çözümüne yardımcı olmalarını istedi.

 

Ülkelerindeki savaştan kaçarak, yeni bir yaşam hayaliyle Avrupa ülkelerine gitmek üzere umut yolculuğuna çıkan kaçak göçmenlerin Avrupa’ya ayak bastıkları ilk nokta Midilli Adası’nda insanlık dramı yaşanıyor. Yerel yönetimler, ada halkı ve gönüllüler bu insanlara yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyor ancak sorunu asıl çözecek olanın, bu insanlara kapılarını açacak olan Avrupa Birliği ülkeleri olduğuna inanıyorlar.
 
’SUÇLU OLAN ONLAR DEĞİL’
 
Midilli Ticaret Odası Başkanı Evangelos Myrsinias, Ada’da son zamanlarda çok büyük mülteci sorunu yaşadıklarını, artık rakamlara inanmakta zorlandıklarını söyledi. Bu insanları suçlamak gibi bir düşünceleri olmadığını belirten Myrsinias şöyle konuştu:
 
"Çünkü onların ülkelerinde de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Ülkelerinde evlerini, hayatlarını, şimdiye kadar yaşamış olduklarını bırakarak geliyorlar buraya. O yüzden suçlu olan onlar değil. Çoğu Yunanistan’da kalmayı istemiyor. Burayı sadece bir geçiş yeri olarak görüyor. Hayat standartlarının, insan haklarının ve sosyal güvencenin çok daha iyi olduğu kuzey Avrupa ülkelerine gitmeyi arzuluyorlar. Biz de Kuzey Ege Bölge Valiliği, Belediye ve Ticaret Odası olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Özellikle iç turizmdeki yoğunluk nedeniyle son 2 haftada Atina’ya ekstra gemi seferleri ekledik. Ona rağmen bu seferler yeterli değil. Bizim şu anda tek yapabildiğimiz şey Avrupa Birliği ülkelerinden, özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinden, hiç olmazsa bu mültecilerin bir kısmını kabul etmeleri ve bu sorunun paylaşılması. Biz bir topluluk üyesiysek sorunların da paylaşılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu sadece Türkiye’nin ve Yunanistan’ın sorunu değil. Hep birlikte bir çözüm yolu bulmamız gerekiyor."  
 
Ticaret Odası Başkanı Evangelos Myrsinias, ilerleyen günlerde kaçak göçmen sayısında daha da artış olması halinde, bunu çözmenin tek yolunun Ada’da kalış sürelerini 2 güne kadar indirip Atina’ya göndermek olacağını ifade etti.
 
’KORKUNÇ BİR TRAJEDİ YAŞANIYOR’
 
Midilli Adası’ndaki Turizm ve Seyahat Acentesi Mitilene Tours yetkilisi Fatoş Lazari ise, Türkiye’ye yakın olmaları nedeniyle Kos ve Midilli’de büyük bir insanlık dramı yaşandığını ve ortaya inanılmaz manzaraların çıktığını söyledi. Lazari, bu nedenle turizm açısından Avrupa ülkelerinden iptaller yaşandığını, ancak benzer manzaraların olması nedeniyle Türkiye’den iptaller olmadığını belirtti. Midilli’de ilk defa böyle bir manzara ile karşılaşıldığını ve herkesin büyük bir şaşkınlık içinde olduğunu belirten Lazari şunları söyledi:
 
"Halk elinden gelen yardımı yapmaya çalışıyor. Ama bir yere kadar. Zaten Yunanistan bir kriz yaşıyor şu anda. Artık sivil örgütler ve gönüllüler de çok yorulduklarını ve bundan sonra aynı performansı gösteremeyeceklerini söylüyor. Bu insanlar kaderlerine terk edilmiş durumda. Midilli Belediye Başkanı’nın söylediğine göre Avrupa’dan hiçbir destek yok. Enteresan ve kara günler yaşıyoruz. Böyle büyük rakamlar ve bu kadar trajik durum ile ilk defa karşılaşıyoruz. Kaçak göçmenler, daha çok sokaklarda yaşıyor ve yerli halkın destekleri ile yaşamlarını sürdürüyor. Son 2- 3 aydır korkunç bir trajedi yaşanıyor. Ancak yine de Avrupa Birliği topraklarına ayak bastıkları için çok mutlular."
 
’SATIŞ YAPIYORUZ AMA BU SEVİNİLECEK BİR DURUM DEĞİL’
 
Midilli Liman bölgesinde esnaf Mihalis Mihalakellis, ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını belirterek, bu yaşananların tarih sayfalarında yerini alacağını söyledi. Mihalakellis şöyle dedi:
 
"Biz esnaf olarak kaçak göçmenler nedeniyle satış yapıyoruz. Ama bu sevinilecek bir durum değil. Ben daha ileride olacakları düşünerek aslında endişeleniyorum. Biz Midilli şehir esnafı olarak şanslıyız. Çünkü gelen Türk turistler Midilli şehir merkezinde mutlaka kalarak alışverişlerini burada yapıyorlar. Onlar da bizler gibi bu kaçak göçmenlerin kültürlerine yakın olan insanlar. Ama Kuzey Avrupa ülkelerinden gelen turistlerle aynı rahatlığı yaşayamıyoruz. Biz Midilli şehir merkezinde esnaf, Türk turistler ve kaçak göçmenler olarak şimdiye kadar ciddi bir sorun yaşamadık. Ama gelecekte neler olur bilemiyoruz."
 
ATİNA’DA DA MANZARA AYNI
 
Yaşanan insanlık dramını haber yapmak için Yunanistan’dan Midilli’ye gelen Yunan Devlet Kanalı ERT’nin muhabiri İlias Maravas, ilk kez böyle bir manzara ile karşılaşan halkın şokta olduğunu söyledi.
 
Ada’da herkesin elinden gelen yardımı yapmaya çalıştığını gözlemlediklerini belirten Maravas şunları kaydetti:
 
"Yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, gönüllüler ve hatta politikacılar düzeyinde bu problemin Türkiye ve Yunanistan arasında çok ciddi şekilde ele alınıp çözülmesi konusunda herkes hem fikir. Çünkü böyle giderse çok daha trajik durumlar yaşayabileceğiz. Atina’da da durum farklı değil. Özellikle şehir merkezinde, parklarda aynı manzarayı görmek söz konusu."

Yayın Tarihi : 23.08.2015 : 10:41

Etiketler : Midillideki    Dramı    Avrupa    Sonlandırabilir    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5396
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN