Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Rusya’da Tekstil Fabrikası Kurdu

Rusya’da Tekstil Fabrikası Kurdu
Türk işadamı Mehmet Akyol, bavul ticareti ile başladığı iş hayatında Rusya’da ’Tekstilin başkenti’ olarak bilinen İvanova kentinde 24 bin metrekare kapalı alana sahip 20 milyon dolarlık tekstil fabrikası açarak gerçek bir başarı öyküsüne imza attı.

 

 
Madiyo Tekstil olarak ürettiği kumaş ile Rusya’da markalaşan Akyol, yarattığı istihdamla bölgenin en sevilen isimlerinden birisi oldu. Fabrikayı ziyaret eden İvanov Valisi Pavel Alekseeviç Konkov, Türk işadamının İvanovo Oblastı topraklarında böyle bir girişimde bulunulmasından çok memnun olduğunu belirterek, "Türk iş dünyasına büyük saygı duyuyorum. 800 kişinin çalışacağı bu iş alanı İvanovo Oblastı’nın en büyük girişimlerinden biri olacak" diye konuştu.
 
Akyol, 1997 yılında Moskova’ya geldiğini ve ’Bavul ticareti’ ile Laleli’de ticarete başladığını belirterek, şöyle konuştu:
 
"İlk olarak Moskova pazarında iş yapmaya başladım. Yaklaşık 3 sene orada iş yaptıktan sonra kumaş işine başladım. Türkiye’den getirdiğimiz kumaşı Rusya pazarına sattık. 2002 yılına kadar bu şekilde hareket ettik. Sonra işi büyütüp başka şehirlere de açıldık. Bunlardan en önemlisi şimdiki fabrikamızı kurduğumuz İvanova şehrine gelmemiz oldu."
 
Ticarette büyürken atılan bazı adımların, sermayeden çok daha önemli olduğunu belirten Akyol, kendisi için bu adımın İvanova’ya gelmesi ve burada kurduğu sistem olduğunu söyledi. Mehmet Akyol, İvanova’ya ilk gelişini ve işe başlamasını şöyle anlattı:
 
"Burada yaklaşık 20 bin metrekarelik bina satın aldık ve en alt katını kendi depomuz, üst katlarını da üretim yapan üreticilere kiraya verdik. Üreticiler için inanılmaz kolaylık sunduk. Depomuza üst katlardan asansör ile inip ihtiyacı kadar olan kumaşı alarak yine asansörle atölyesine çıkarak ürünü üretip sattıktan sonra bize ödemesini yapma seçeneği sunduk. Bununla üreticinin elini güçlendirdik. Hem depo derdinden kurtardık, hem de malı ayağına getirdik. Üstelik sattıkça ödediği için kendisini sadece işine odakladı. Bu sistem çok başarılı oldu ve artık başka şehirlerde de yerler açmak istedik. Moskova ve İvanova’daki yerimize ek olarak Pitigorsk, Ekaterinburg, Kazan, Rostov Na-Don ve Novosbirsk şehirlerinde kendimize ait depolar kurduk. Gördük ki burada üretim kısmında büyük bir boşluk var ve değerlendirmek üzere bu gördüğünüz alanı iki yıl önce aldık. Burası arabalar için yedek parça üreten bir fabrikaydı ve İtalyanlarla ortaklık kuran Rus şirketinden satın aldık. İki yıl gibi bir sürede de bu hale getirdik. Yaklaşık 20 milyon dolara mal oldu. İpliğimizi başta Türkiye olmak üzere fiyat olarak uygun olan diğer ülkelerden de getirip burada işliyoruz. İşlediğimiz kumaşı da müşterilerimize ulaştırıyoruz. Ayda yaklaşık 1000 ton kadar üretimimiz olacak. Örme kumaş alanında Türkiye’deki en büyük fabrika bile aylık 1200 ton üretime sahip."
 
İşadamı Mehmet Akyol, ürettikleri kumaşın kendilerine yetmemesi nedeniyle Türkiye’den getirmeye devam ettiklerini bildirirken, 2014 yılının ikinci yarısında tesisin yanındaki araziye yeni bina inşa edip üretim kapasitesini artırmak için plan hazırladıklarını söyledi. Akyol, şöyle konuştu:
 
"Üretimimizi burada yapmamıza rağmen bizi Türk tekstili olarak görüyorlar. Türk tekstilcilerine buraya gelip yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum. Burada üretim alanında bir boşluk var. 2015’de Rusya Dünya Ticaret Örgütü’ne tam üye olduktan sonra şartlar çok değişecek ve piyasada Avrupalı çok rakip olacak. Gümrüklerde bir takım değişiklikler olacak ve Türkiye’den bitmiş mal getirmek karlılığını yitirebilir. Ama Türk pamuğu hiçbir zaman liderliğini yitirmez."
 
"TÜRK İŞ ADAMLARINA YARDIMA HAZIRIZ"
 
 Fabrikayı ziyaret eden İvanova Valisi Pavel Alekseeviç Konkov da DHA’ya yaptığı açıklamada, İvanova Oblastı topraklarında böyle bir girişimde bulunulmasından çok memnun olduğunu söyledi. Vali Konkov, şöyle konuştu:
 
"Türk iş dünyasına büyük saygı duyuyorum. İş dünyasını temsil eden insanlar bize lazım. 800 kişinin çalışacağı bu iş alanı İvanovo Oblastı’nın en büyük girişimlerinden biri olacak. Tekstil başta olmak üzere iki ülkenin sanayi alanındaki iş birliğinin daha da gelişeceğini ve derinleşeceğini düşünüyorum. Türkiye şu anda tekstil iş dünyasında lider ülkelerden biri. Bu konuda her şeyin başarılı olmasını umuyorum. Biz birçok yatırım alanına sahibiz. Bu yüzden Türk iş dünyasıyla buluşmaya ve işbirliğini görüşmeye hazırız. Biz Türk iş adamları da olmak üzere İvanova Oblastı’nda çalışmak isteyen herkese yardıma hazırız. İlk olarak yüksek teknik güce sahibiz. İkincisi, İvanova Oblastı’nda 300 yılı aşkındır tekstil ile uğraşıldığı için nitelikli iş gücüne sahibiz. Üçüncüsü, çok iyi altyapıya sahibiz. Ve son olarak burada üretim için alt yapısı hazır çok güzel yerler var. "

Yayın Tarihi : 25.02.2014 : 11:08

Etiketler : Bavul    Ticareti    İle    Geldiği    Rusyada    Tekstil    Fabrikası    Kurdu    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2964
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN