İmsakiye 2018

İmsak nedir? İmsakiye 2018 ne zaman? İzmir imsakiye 2018 ne demek? gibi sorular Ramazan'ın da yaklaşmasıyla birlikte en sık merak edilenler arasında... Tüm bu soruları Diyanet'in yayınlamış olduğu il il ramazan imsakiyesi ile yanıtlıyoruz

İmsakiye 2018

Ramazan ayına girmemize iki gün kala oruç ibadetini yapacak olanlar sahur ve iftar vakitlerini araştırmaya başladı. Tüm illerin İmsakiye 2018 listesini ve detaylı bilgileri haberimizden görebilirsiniz.
İmsakiye 2018 listesini haberimizden görebilirsiniz. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan il il İmsakiye için sayfamıza bakmanız yeterli. Mübarek 3 aylardan Ramazan ayı 16 Mayıs Çarşamba günü başlayacak. Ramazanda oruç ibadetini yapacak olan Müslümanlar, İmsakiye 2018 takvimini de merak ediyor. Hangi ilin imsakiyesini görmek istiyorsanız sayfamızda paylaştığımız Diyanet İmsakiye 2018 takvimine bakabilirsiniz. İşte il il Ramazan İmsakiye 2018 ve detaylı bilgiler.

İMSAKİYE 2018

İMSAK NEDİR?

NE ZAMAN BAŞLAR? SABAH EZENI OKUNMAYA BAŞLADIĞINDA YEME İÇMEYE KISA BİR SÜRE DEVAM EDİLEBİLİR Mİ? 
Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.
 
Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)
 
Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

İZMİR İMSAKİYE

ANKARA İMSAKİYE


 İSTANBUL İMSAKİYE

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER