Diş Hekimliği taban puanları! Özel ve devlet üniversitesi sıralama bilgileri!

Diş Hekimliği taban puanları, AYT sınavından aldıkları puanlara göre tercih yapacak olan adayların araştırdığı husus oldu. Diş Hekimliği taban puanları ve sıralama bilgilerine göre özel ya da devlet üniversitesini tercih edecek olan üniversite adayları, Diş Hekimliği taban puanları konusunda sorgulamalarına başladı.

Diş Hekimliği taban puanları! Özel ve devlet üniversitesi sıralama bilgileri!

İşte, YÖK'ün topladığı istatistiki bilgilere göre Diş Hekimliği Fakültesi için taban puanları bilgisi

Diş Hekimliği taban puan bilgileri üniversite adaylarının gündemindeki konu olmaya başladı. Sayısal bölümde edindikleri puana göre herhangi bir üniversitenin Diş Hekimliği bölümünü tercih edip edemeyeceğini araştıran vatandaşlar, geçtiğimiz yılın taban puanlarını sorguluyor. İşte, binlerce kişinin merakla araştırdığı Diş Hekimliği taban puanları ve başarı sıralamaları hakkında bazı bilgiler

DİŞ HEKİMLİĞİ TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI

Diş Hekimliği bölümünün başarı sıralamaları ve taban puanları, YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların ilk sorguladığı veriler oldu. YÖK'ün geçtiğimiz yılın verilerine göre derlediği bilgiler şu şekilde;

Ankara Üniversitesi; 160 kişilik kontejan içerisinde yerleşen aday sayısı 160 ve taban puan 453,48355

Atatürk Üniversitesi; 110 kişilik kontejan içerisinde yerleşen aday sayısı 110 ve taban puan 443,37286

Çukurova Üniversitesi; 85 kişilik kontejan içerisinde yerleşen aday sayısı 85 ve taban puan 450,23948

Ege Üniversitesi; 140 kişilik kontejan içerisinde yerleşen aday sayısı 140 ve taban puan 456,40081

Gazi Üniversitesi; 120 kişilik kontejan içerisinde yerleşen aday sayısı 120 ve taban puan 452,68561

Hacettepe Üniversitesi; 130 kişilik kontejan içerisinde yerleşen aday sayısı 130 ve taban puan 463,16131

Beykent Üniversitesi (Tam Burslu); 3 kişilik kontejan içerisinde yerleşen aday sayısı 3 ve taban puan 400,75907

İstanbul Aydın Üniversitesi (Tam Burslu); 8 kişilik kontejan içerisinde yerleşen aday sayısı 8 ve taban puan 450,36372

Girne Üniversitesi (Tam Burslu); 3 kişilik kontenjan içerisinde yerleşen aday sayısı 3 ve taban puan 441,84212

Diğer üniversitelerin Diş Hekimliği Fakültesi taban puanlarını öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayınız. Bu linke tıkladıktan sonra puanını öğrenmek istediğiniz üniversitenin üzerine tıkladıktan sonra "Taban Puan ve Başarı Sırası İstatistikleri" bölümünden detayları öğrenebilirsiniz.

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİNİN AMACI;

Diş hekimliği Fakültesi, ağız boşluğunun ve diş sağlığının korunması, diş ve diş etleri hastalıklarının tedavisi, diş ve çene ameliyatları ile protez yapımı konularında eğitim ve araştırma yapar. Diş hekimliği eğitiminin uygulamalı kısmı el ve parmak becerisi, uzay ilişkileri yeteneği ve estetik görüşü gerektirmektedir. Bir diş hekimi hastaları ile iyi ilişkiler kurabilmeli, onların güvenini kazanabilmelidir. Bunun için diş hekimi olmayı düşünen bir kimsenin sabırlı, hoşgörülü, güleryüzlü olması ve insanlara içten ilgi duması gerekir. Ayrıca bir diş hekiminin uzun zaman ayakta çalışabilmesi için bedence güçlü olması beklenir.

Diş hekimliği programı, ağız boşluğunun ve diş sağlığının korunması, diş ve diş etleri hastalıklarının tedavisi, diş ve çene ameliyatları ile takma diş yapımı konularında çalışacak diş hekimlerini yetiştirir ve bu alanda araştırma yapar.

Diş hekimliği fakültelerinde eğitim süresi 5 yıldır. Öğretimin ilk iki yılında genellikle biyoloji, kimya, fizik, matematik gibi temel bilim dersleri verilir. Daha sonraki yıllarda okutulan lisans programına özgü dersler ise genellikle bu temel derslerle dolaylı olarak ilgilidir. Diş hekimliği fakültelerinin son üç yılında dersler çoğunlukla uygulamalı olarak yapılır.

Bölümü Okumak İçin Gereken Nitelikler: Diş hekimliği programına girebilmek için üstün bir akademik yeteneğin yanı sıra fen derslerinde başarılı olmak gerekir. Diş hekimliği eğitiminin uygulamalı kısmı, el ve parmak becerisi, uzay ilişkileri yeteneği ve estetik görüş gerektirmektedir. Bir diş hekimi hastaları ile iyi ilişki kurabilmeli, onların güvenini kazanabilmelidir. Bunun için diş hekimi olmayı düşünen bir kimsenin hoşgörülü, güleryüzlü olması ve insanlara içten ilgi duyması gerekir. Ayrıca bir diş hekiminin uzun süre ayakta çalışabilmesi için bedence güçlü olması beklenir. Diş hekimliği eğitimi oldukça masraflı bir
eğitimdir. Öğrenciler uygulamalarda kullanacakları alet ve gereçleri kendileri sağlamak durumundadırlar ve bu da oldukça ağır bir mali yük getirmektedir.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER