Zübeyde Hanım gemisi millet kıraathanesi oluyor

Kordon’da demirli halde bulunan ‘Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’geçen Haziran ayında ‘bakım’ yapılacağı gerekçesiyle yerinden kaldırılmıştı. Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nin demirli olduğu yere “Denizci Millet Kıraathanesi yakında hizmetinize açılacaktır” yazılı bir duyuru afişi asıldı.

Zübeyde Hanım gemisi millet kıraathanesi oluyor

Geminin İstanbul’a gönderileceği iddiaları ortaya atılmış, fakat iddialar Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yalanlamıştı.

Yetkililer Alaybey Tersanesi’ne çekilen Yüzer Müze’nin onarımın bitmesinin beklendiği, ‘Yüzer Müze’nin İzmir’in sembolü olduğu ve onarımın yapılmasının ardından konuşlandığı yere getirileceğini açıklamıştı.

Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nin demirli olduğu yere “Denizci Millet Kıraathanesi yakında hizmetinize açılacaktır”yazılı bir duyuru afişi asıldı.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

"İZMİR’İ RAKIDAN İBARET SANAN ZATI MUHTEREMLER…"
CHP’li Bakan, “Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi İzmirliler için iki açıdan mühimdir. Birincisi; İzmirtarihsel olarakAkdeniz’in en önemli liman kentidir. Kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında eşsiz bir yeri olan Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi, Denizcilik ile ilgilenen ve bu mesleğiyapmak isteyenler için muhteşem bir eğitim yuvasıdır. Gemi’nin diğer önemi ise; mezarıda İzmir’de bulunan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın hatırasını yaşatıyor olmasıdır.  Kültürel mirasımızın timsali olan bir müzeyi ‘kıraathane’ye çevirmek hangi politikanın ürünüdür? Neye hizmet etmektedir?AKP hangi bilinçle, hangi değerler bütünü ile Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’ni ‘Millet Kıraathanesi’ yapma girişiminde bulunmaktadır?Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nin Millet Kıraathanesi yapılmak istenmesi; İzmir’i rakıdan ibaret sanan zatı muhteremlerin, bu kentin kültürü, tarihi ve Cumhuriyet değerleri konusundaki hassasiyeti görmedikleri ve İzmir’i anlayamadıklarının en önemli göstergesidir. Saray rejiminin kentlerin hafızasına ve Cumhuriyet’in değerlerine karşı uygulamalarına izin vermeyeceğiz!” diye konuştu.

‘ZÜBEYDE HANIM EĞİTİM VE MÜZE GEMİSİ’ MÜZE KALACAK MI?
CHP’li Bakan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “İzmir’in simgelerinden biri olan, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın adını taşıyan yüzer müzenin müze olarak devam etmesini isteyen İzmirlilerin talebi doğrultusunda;‘Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’ müze olarak kalmaya devam edecek midir?” diye sordu.

BİNALİ YILDIRIM: BÜYÜK ATATÜRK’ÜN VALİDESİ ZÜBEYDE HANIM’IN HATIRASI…
Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nin açılışına o dönem AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım da katılmıştı. Yıldırım açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Yüzer Müze, bir yandan büyük Atatürk’ün validesi Zübeyde Hanım’ın hatırasını yaşatırken diğer yandan da genç yavrularımıza denizciliği, deniz sevgisini öğretecektir” ifadelerini kullanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER