Zeytinyağı’nın şampiyonları Olivtech’te belli oldu

Ulusal Zeytin Konseyi (IOC) ile Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) tarafından verilen Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Ödülleri İZFAŞ'ın düzenlediği Olivtech – 9. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı'nda sahiplerini buldu.

Zeytinyağı’nın şampiyonları Olivtech’te belli oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Olivtech – 9. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı; Ulusal Zeytin Konseyi (IOC) ile Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Türkiye Natural Sızma Zeytinyağı Kalite Ödül Töreni'ne ev sahipliği yaptı. Fuarizmir'de gerçekleşen törende "Yoğun Meyvemsilik", "Orta Meyvemsilik", "Hafif Meyvemsilik" ve "Olgun" olmak üzere dört farklı dalda 13 firma ödül almaya hak kazandı. Yoğun Meyvemsilik dalında birinci Nova Vera, ikinci Zeytin Tutkusu oldu. Orta Meyvemsilik kategorisinde birinciliği Poyraz, ikinciliği Advan, üçüncülüğü ise Doğa İncisi kazandı. Hafif Meyvemsilik'te ise Ovilo Nermin Hanım Zeytinliği birinci, Özgün ikinci, CMRT IV Kuşak ise üçüncü oldu. Olgun kategorisinde ise 5 ödül sahibini buldu. Birinciliği Pirgion, ikinciliği Dino, üçüncülüğü ise Ayazbey kazandı. Bu dalda Külahlı ve Egemden de Mansiyon Ödülü aldı.

Uçarmak: Zeytini kıskanmamak elde değil
Zeytin ve zeytinyağı sektörüne dair açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve Uluslararası Zeytin Konseyi Türk Delegasyon Başkanı Sezai Uçarmak, "Zeytinin her yönü fuar sayesinde konuşuluyor. Ben fındık üreten bir yerden geliyorum, fındığın böyle sahipleri yok. Zeytini kıskanmamak mümkün değil. Sektörün sorunları var. Ulusal düzeyde ele alınması gereken, sektör mensuplarının da dikkate alması gereken hususlar var. Zeytin konusunda bakanlıkların kafası oldukça net. Hastalıklar, yetiştirmelerle ilgili sorunlar olduğunu biliyoruz. Bunları çözmek gerekiyor. Hem üretim hem de pazarlama ile ilgili sorunları çözmeliyiz. Üretimden ihracata kadar ilgili olan tüm birimlerle, öneriler alıp toplantı yapmayı önerdim. En kısa sürede bunu gerçekleştireceğiz" dedi.

Katılımın artacağına inanıyorum
Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet, "Bu yarışma artık marka oldu. Zeytin zararları, zeytin sineği gibi unsurlardan yağımız kalite kaybına uğradı sektörümüz. Buna rağmen şartlarını zorlayarak bu prestijli yarışmaya numune gönderen tüm sektörümüze teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıllarda bu katılımın çok daha fazla olacağına inanıyorum. Ürünlerimize marka değeri olarak yansıyacağını düşünüyorum. Uluslararası piyasalarda ve market raflarında yer almasını diliyorum" dedi. Ulusal Zeytin Konseyi İcra Direktör Yardımcısı Mustafa Sepetçi ise "Sadece ödül alanlar değil yarışmaya, rekabete dahil olup sinerjenin oluşmasına katkı sağlayan herkes alkışı hak ediyor. Kalite yolculuğu büyüyerek devam edecektir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER