Zehra Uğur: Bazı ürünlere talep o kadar fazla ki, yetiştirmekte zorlanıyoruz

Tariş Zeytin AŞ. Genel Müdür Yardımcısı Zehra Uğur, Olivtech -8. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı'nı Benim Fuarım programında değerlendirirken bazı ürünlerinde talebin arzın bile önüne geçtiğini söyledi.

Ben TV'nin İzmir'deki fuar maratonunu izleyiciyle buluşturduğu Benim Fuarı programına Tariş Zeytin AŞ. Genel Müdür Yardımcısı Zehra Uğur konuk oldu.

"YABANCI ALIM HEYETLERİ DE GELMEYE BAŞLADI"

Olivtech -8. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı kapsamında ekrana gelen programda Uğur, fuarı değerlendirirken, "Fuar herkesin kendini gösterdiği bir alan. Yabancı alıcılar da var. Son birkaç yıldır yabancı alım heyetleri geliyor. Üreticiler de birbirini görüyor ve sektör buluşması sağlanıyor. Gelecek yıllarda daha da marka bir fuar olacağını düşünüyorum. Bakın bir tadım barı oluşturuldu örneğin. Tadım eğitimleri de veriliyor. Sektör için faydalı olduğunu düşünüyorum. Katılımcı firmalar için verimli bir fuar. Biz ev sahibi olduğumuzu düşünüyoruz. Bölgeden üreticilerimiz geliyor. Dolayısıyla biraz inovatif yanımızı da ortaya koyarak bu alanda neler yapabileceğimizi de ortaya koymuş oluyoruz. Karşılamadan uğurlamaya kadar görevleri üstleniyoruz." dedi.

"28 BİN ORTAĞIMIZ VE 31 KOOPERATİFİMİZ VAR"

Tariş'in büyük bir organizasyon gücü olduğunu vurgulayan Uğur, "Bu işin iki öznesi var. Zeytin ağacı ve çiftçi... Tariş'in yapısı da 1913'lü yıllarda başlayıp 1915'te kooperatifleşmeye gidiyor. Zeytinyağı için konuşmak gerekirse Çanakkale Ezine'den, aşağıda Muğla Milas'a kadar uzun bir Ege coğrafyasındayız. 28 bin ortağımız ve 31 kooperatifimiz var. Bir çiftçi, köylü markasıyız." dedi.

"KİŞİ BAŞI TÜKETİM YALNIZCA..."

Sektörün en büyük sorunlarından birinin ambalajlama olduğunu dile getiren Uğur, cam şişe üretimindeki aksaklıkların çözülmesi gerektiğini söyledi. Uğur ayrıca bir zeytinci ailede yıllık tüketim kişi başına 40 kilo civarında olduğunu söylerken, Türkiye genelindeyse kişi başı tüketimin 2 kilograma kadar düştüğünü söyledi.

"ZEYTİNYAĞI PAHALI DA, NOHUT DAHA MI UCUZ?"

Tariş'in ürün çeşitliliğine vurgu yapan Uğur, bazı ürünlere olan talebin zaman zaman arzın bile önüne geçtiğini söyledi. Öte yandan zeytinyağının pahalı olduğu eleştirilerine karşı dikkat çekici bir ifade kullanan Uğur, "Tarım ürünleri pahalı. Toprak dışında tarım girdilerinin çoğu dövize bağlı. Zeytinyağı pahalı da, nohut ya da kuru fasulye daha mı ucuz?" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER