banner51

YSK'da mesai devam ediyor

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçiminin yenilenmesiyle ilgili gerekçeli karar mesaisi devam ediyor. Kurul hafta içinde çalışmaya devam edecek. YSK son toplantısında yedek üyelerinin oy kullanamayacağı yönünde yapılan itirazı da reddetti.

YSK'da mesai devam ediyor

İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimi neden iptal edildi? Bu sorunun yanıtını verecek olan gerekçeli kararın yazımı henüz tamamlanmadı. 

31 Mart seçimini iptal talebinin reddi yönünde oy kullanan 4 üye, iptali yönünde oy kullanan 7 üyenin gerekçelerine karşı kendi gerekçelerini yazmak için süre istedi. Bu nedenle YSK’nın gerekçeli karar mesaisi devam ediyor. 
Kurul hafta içi de toplantılarına devam edecek. Muhalif üyelerin karşı oylarını yazmalarının ardından gerekçeli kararın yazımı da tamamlanacak. Yani gerekçeli kararın birkaç gün içinde tamamlanarak ilan edilmesi bekleniyor. 
YSK son toplantısında YSK’nın yedek üyelerinin oy kullanamayacağı yönünde yapılan itirazı da reddetti. Kararda, seçim kanununa göre YSK’nin seçimin sonunda verilecek tutanaklara karşı yapılan itirazların incelenmesinde, tam sayı ile yani 11 üye ile toplanacağı belirtildi. 
Bu nedenle yedek üyelerin oy kullanmasında anayasa ve ilgili mevzuata aykırı bir durum olmadığına vurgu yapıldı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER