Yorgancılar'ı şaşırtan karar: Özgener yönetimde!

TOBB Genel Kurulunda, Başkan Yardımcısı olan EBSO Başkanı Ender Yorgancılar'ın listede yer alamazken,  Başkan Hisarcıklıoğlu İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Özgener’e yeni dönemde yer verdi

Yorgancılar'ı şaşırtan karar: Özgener yönetimde!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) bugünkü genel kurulunda, TOBB delegelerinin yeniden aday gösterdiği Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Yönetim Kurulu'na Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar (61) giremedi. İzmir Ticaret Odası'nda (İTO) 26 yıl kesintisiz başkanlık yapan Ekrem Demirtaş'a karşı seçim kazanan İTO Başkanı Mahmut Özgener, TOBB yönetiminde yer aldı.  

YORGANCILAR KURUL SALONUNA GİTMEDİ

TOBB'un bugün yapılan seçimli genel kuruluna tek aday olarak giren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 5 yıldır başkan yardımcısı olan 9 yıldır da yönetiminde yer alan EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ile yollarını ayırdı. Yorgancılar'ın yerine İTO Başkanlığı'na seçilen Mahmut Özgener TOBB yönetimine girdi. Hisarcıklıoğlu'nun salı günü saat 01.30'da Yorgancılar'ı telefonla arayarak kararını bildirdiğini ve vedalaştığı öğrenildi. Yorgancılar, iki kere üst üste TOBB yönetimine giren ilk başkan olmuştu. Yorgancılar'ın yönetimde olmadığını öğrendikten sonra genel kurul salonuna bile gitmediği, karara çok şaşırdığı ve üzüldüğü öğrenildi. Yorgancılar, 5 Nisan'da EBSO başkanlık seçimlerine tek aday olarak girmiş, güven tazelemişti.

Öte yandan İTO'daki seçim başarısını, 14 kişilik TOBB yönetim kuruluna girerek sürdüren Mahmut Özgener, yönetime giren tek İzmirli oldu. Özgener, sevincini TOBB delegeleriyle paylaştı. 

22 YIL SONRA BİR İLK

22 yıl sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu’nda temsil hakkı elde eden İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, "İzmir Ticaret Odası seçimlerinde yaşadığımız sevindirici sonuçlar ve sandığa yansıyan başarı, Odamızı TOBB Yönetim Kurulu’na taşıdı. Öncelikle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na gösterdikleri teveccüh için tüm üyelerimiz adına yürekten teşekkür ediyorum. Odamızın, 22 yıl sonra TOBB Yönetiminde yeniden yer alması tüm camiamız adına bizler için gurur kaynağı. Bu önemli görevin getirdiği sorumluluğu yine çok çalışarak ‘değişim ve birlikte yönetim ilkesiyle ‘ layıkıyla yerine getireceğime şüpheniz olmasın" diye konuştu.

İzmir Ticaret Odası Meclis Üyeleri Akın Kazançoğlu ile Abdurrahman Aydoğan'ın da Ticaret Odaları Konsey Üyesi seçildiğini açıklayan Başkan Özgener, "Böylece TOBB Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun listesinde Odamızdan 3 isim yer aldı" ifadelerini kullandı.

"ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ"

Başkan Özgener konuşmasını şöyle tamamladı: "Yine bu vesileyle bir önceki dönem Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Sayın Ender Yorgancılar’a görev süresi boyunca verdiği hizmet ve katkılar için teşekkür ediyorum. Teslim aldığımız bu bayrağı daha ileri götürmek için var gücümüzle çalışacağız. Bu süreçte de Türkiye’deki tüm Oda ve Borsalarımız ile işbirliğinde üzerimize düşeni yapacağız. Bu sonuç sadece benim değil, tüm üyelerimizin başarısı bu nedenle tüm üyelerimize teşekkür ediyorum."

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER