YÖK Başkanı Saraç'tan Cerrahpaşa Dekanı ile ilgili açıklama

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin ziyareti sonrası görevden alınan Cerrahpaşa Fakültesi Dekanı Prof. Alaattin Duran hakkında ilk kez açıklama yaptı. Saraç, Duran hakkında bir işlem olmadığını bildirirken "Sadece idari görevini sürdürmeyecek" dedi

YÖK Başkanı Saraç'tan Cerrahpaşa Dekanı ile ilgili açıklama

CNN Türk'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Saraç'ın açıklaması şöyle:

"Cerrahpaşa Fakültesi büyük bir değer ifade ediyor. Dekanımızı da tanırım, severim. Siyasi bir ziyaret söz konusu oldu. Her siyasi figür bir fakülteye gelebilir, belli kurallar çerçevesinde oradan bilgi isteyebilir. Misafir edilir, ağırlanır… Bunların hepsi önemli ve yapılması gereken bir husus. Orası bir fakülte bahçesi. Fakülte bahçelerinde acaba bir siyasi propogandaya nasıl bakmalıyız? Ben eminimki CHP yöneticileri de fakülte bahçelerinde, üniversitelerde propoganda yapılmasını olumlu bakacağını sanmıyorum. Fakülte bahçesinde öğrencilerimiz var, bunlar elbette ki politika ile ilgilenecekler. Öğrenciler ve hocalar seçmen kitlesi değil. Fakülte dışında tabii ki bunlar söz konusu olacak. Üniversitelerimiz farklı düşüncelere zemin olacak. Bir fakültenin bahçesinde siyasi propogandaya izin vermeli miyiz, vermemeli miyiz? 

Bu hafta Anadolu'daki bir üniversitemizde bir başka partinin üniversite kampüsü içerisinde bir faaliyetinin olma durumu söz konusu oldu. Sayın rektörümüze ilettik, bunun doğru olmadığımızı düşünüyorum. Onlar da partiye iletti, parti de geri çekti. Bu bir muhalefet partisi de değildi."

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni ziyaret etmesinin ardından fakültenin dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alındığını açıklamıştı. Duran da İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak'ın kendisini arayacak Saraç tarafından istifasının istendiğini söylemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER