Yılmaz Büyükerşen, İzmir'de Atatürk'ü anlattı

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, İzmir'in Çiğli ilçesindeki bir okulda düzenlenen 'Cumhuriyeti ve Atatürk'ü Anlamak' konulu söyleşide öğrencilerle buluştu

Yılmaz Büyükerşen, İzmir'de Atatürk'ü anlattı

Eski Kültür bakanlarından Prof. Dr. Suat Çağlayan'ın moderatörlüğünü üstlendiği 'Cumhuriyeti ve Atatürk'ü Anlamak' konulu söyleşiye, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen konuk oldu. Büyükerşen söyleşiye; beylik, devlet ve imparatorluk süreçlerinde, Osmanlı devlet anlayışı ve sistemi hakkında ayrıntılı bilgiler vererek başladı. Cumhuriyet'in kuruluş aşamalarını, Atatürk'ün nasıl bir devlet hedeflediğini anlattı. Büyükerşen, son bölümde öğrencilerin sorularını yanıtladı. Büyükerşen Türk bayrağı, Atatürk ve Atatürk sevgisi hakkındaki soruları da yanıtladı.

Prof. Dr. Büyükerşen, "Dünyanın bütün ülkelerinin bayrakları var. Bana sorarsanız dünyanın en güzel bayrağı bizim bayrağımız. Rengiyle, ay ve yıldızıyla. Aslında o ay, o yıldız uzayda mevcut olan iki büyük evren. Çok heyecan duyuyorum Türk bayrağını görünce. Diğer ülkelerin bayraklarında kimisinde iki, kimisinde üç renk var, motifler var. Ama hiçbirisi bizim bayrağımız kadar gökyüzünü ve özgürlüğü anlatmıyor" dedi.

İki saate yakın süren söyleşi, öğrencilerin alkışları ve çiçek takdimiyle sona erdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER