Yıldırım, TBMM Başkanı mı olacak?

Siyasi partilerin milletvekili aday listeleri YSK’ya teslim edildi. Kendisini ‘Son Başbakan’ olarak gören Binali Yıldırım’ın AK Parti İzmir’den listeye girmesi dikkat çekti. Yıldırım’ın yeni dönemde meclis başkanlığı görevini yürüteceği belirtildi

Yıldırım, TBMM Başkanı mı olacak?

Türkiye 24 Haziran erken genel ve cumhurbaşkanlığı seçimine kilitlendi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) siyasi partilerin milletvekili aday listelerini teslim aldı ve önemli bir süreç geride kaldı.

İzmir özelinde bakıldığında partilerin oluşturduğu listelerde kendilerine yer bulan isimler dikkat çekti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikte Başbakan Binali Yıldırım’da tercihini İzmir’den yana kullandı.

DİKKAT ÇEKEN DETAY

İki liderin yeni dönemde de İzmir’i seçmesi kendi tabanlarında ve partilerine sempati duyan seçmende heyecan yarattı.

Fakat Başbakan Binali Yıldırım’ın adı süreçte ‘yeni dönem için vekil seçilmeyi gerektirmeyecek bir görev üstlenebilir’ şeklinde lanse ediliyordu. Yeni dönemde cumhurbaşkanı yardımcılığı, bakanlık ve meclis başkanlığı noktasında ismi telaffuz edilen Yıldırım’ın İzmir’den liste başı olması dikkat çekti.

Konuyla ilgili Hürriyet Yazarı Abdülkadir Selvi köşesinde bir yazı kaleme aldı. Yıldırım’ın adaylığını değerlendiren Selvi’nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

LİSTE GÖSTERGELERİ

AK Parti’de listeler baştan sona kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damgasını taşıyor. AK Parti listesini birkaç başlık altında değerlendirmek gerekiyor.

1- Mevcut milletvekillerinden 140’ı listelere giremedi.

2- Listelerde 20 bakan kendine yer buldu. Bakanların daha çok İstanbul’a toplandığı gözlendi.

3- Başbakan Binali Yıldırım, İzmir’de liste başı oldu. Bu Başbakan’ın cumhurbaşkanı yardımcısı olmayacağı anlamına geliyor. Binali Yıldırım için Meclis Başkanlığı formülü konuşuluyor.

4- Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici Ankara 2. bölgeden listeye girdi. Erdoğan, BBP’yi aldığı oy oranıyla değil, ‘cumhur ittifakı’na katkısıyla değerlendirip Destici’yi liste başı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bundan tam 1 yıl önce 21 Mayıs 2017 tarihinde AK Parti Kongresinde, “metal yorgunluğu”ndan söz etmişti. Erdoğan milletvekili listeleriyle, yerel yönetimler ve teşkilatlardan sonra Meclis’te de değişimi gerçekleştirmiş oldu.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2018, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER