Yeni askerlik sistemi ne zaman uygulanacak?     

Yeni askerlik sistemi ile ilgili son dakika gelişmeleri askere henüz gitmemiş gençler tarafından merakla araştırılıyor. En çok merak edilenler arasında ise “Yeni askerlik sistemi ne zaman uygulanacak?” sorusunun cevabı yer alıyor. İşte yeni askerlik sistemi ile ilgili son durum…

Yeni askerlik sistemi ne zaman uygulanacak?     

Yeni askerlik sistemi ne zaman uygulanacak?” veya “Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek?”  sorularının cevabı, askerlik vazifesini henüz yerine getirmemiş gençler tarafından merakla araştırılıyor. Peki, yeni askerlik sistemi ne zaman uygulanacak? Bedelli askerlik 2019 ile ilgili son dakika gelişmeleri…

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN UYGULANACAK?

Yeni askerlik sistemi ile ilgili taslak geçtiğimiz ay Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından detaylarıyla birlikte kamuoyuyla paylaşılmıştı. Bakan Akar tarafından detayları açıklanan yeni askerlik sistemine göre bedelli askerlik düzenlemesi kalıcı hale gelecek. Peki; Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek?

Hatırlanacağı gibi AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Şubat Ayı’nda katıldığı televizyon programında yeni askerlik sistemi ile ilgili “Nisan ayı içerisinde bu şekillenir ve TBMM'nin gündemine gelir öyle gözüküyor" demişti.

Sistemin yürürlüğe girebilmesi için TBMM’de kabul edilip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanması gerekiyor.  Ancak TBMM 31 Mart seçimleri nedeniyle 16 Nisan’a kadar faaliyetlerine ara vermişti. Yani sürecin başlaması için teklifin 16 Nisan’dan sonra TBMM’ye sunulması komisyon görüşmelerinin ardından oylanması için TBMM genel kuruluna gelmesi gerekiyor. Bu nedenle gözler 16 Nisan ve sonrasında TBMM’de olacak.

BEDELLİ ASKERLİK SON DURUM

Bedelli askerlik düzenlemesi, yeni askerlik sisteminin yasalaşması halinde sürekli hale gelecek. Bedelli askerlikten yararlanan gençler, başvuruda bulundukları dönem için geçerli olan ücreti ödeyip 1 ay zorunlu eğitim alarak askerlik yükümlülüklerini yerine getirmiş olacaklar.

İte bedelli askerlik ücreti ile ilgili detaylar:

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak.

1 aylık eğitimin sonunda bedelliye ayrılanlar, kurada belirlenenler, belli bir miktar ücreti ödeyecekler, bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek.

TEMEL EĞİTİM SİSTEMİ SÜRESİ NETLEŞTİ

Yükümlü kaynağından bir gencimiz diyelim ki lise mezunu, bu gencimiz 1 ay temel askerlik yapacak. Bedelliye ayrılanlarla beraber başlangıçta bu müracaat edenler çalışılacak, eğer ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa o zaman mecburen kura çekilecek ve bunun sonucunda belirlenenlerin hepsi, hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar hepsi 1 ay eğitim yapacaklar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER