Yeni askerlik sistemi hangi tarihte yasalaşacak?    

Yeni askerlik siteminin yasalaşmasıyla birlikte erken terhis sevinci yaşanacak. Yaklaşık 130 bin askerin terhis olacağı sistemde askerlik süresi de düşmüş olacak. Peki, yeni askerlik sistemi hangi tarihte yasalaşacak ve konuyla ilgili son durum ne?

Yeni askerlik sistemi hangi tarihte yasalaşacak?    

Yeni askerlik sistemi maddeleri yaklaşık 2 haftadır TBMM gündeminde görüşülüyor. İlk hafta erken terhis meselesinin oluşturabileceği olası durum nedeniyle bu konu üzerinde görüşmeler artmıştı. Ardından maddelerde mütabakatın sağlanmasıyla birlikte yeni sistemdeki 60 madde kabul edilmişti.

Yeni askerlik sisteminin nihai oylaması ise önümüzdeki haftaya kalmıştı. Yeni sistemin tamamen onaylanmasının ardından bu kez Resmi Gazete’de yayınlanması beklenecek. Resmi Gazete’de yayınlanan kanun ardından yürürlüğe girecek.

Kanun yürürlüğe girer girmez erken terhis çalışmaları başlanacak. Yaklaşık 130 bin askerin erken terhis olacağı yeni sistemde bedelli askerlik için de süreç başlamış olacak.

Başından beri yeni sistemin kalıcı olabilmesi için çalışan Milli Savunma Bakanlığı hazırladığı teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunmuştu. TBMM’de görüşmelerin başlanmasıyla birlikte süreçte yeni bir aşamaya geçilmişti.

Yeni askerlik sistemi, erken terhis ve bedelli askerlik için kritik tarih ise 25 Haziran 2019 Salı günü olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER