Yeni askerliğe yeni celp sistemi

Askeralma Kanun Teklifi’nin ilk iki maddesi kabul edildi. Yeni sistemin hayata geçmesiyle üç ayda bir dört celp halinde yapılan asker alımları 12 aya yayılacak. Her ay düzenli asker alımıyla erken terhisler, personel sayısı ve güvenlik açısından risk olmaktan çıkarılacak.

Yeni askerliğe yeni celp sistemi

Meclis Genel Kurulu’nda Askeralma Kanun Teklifi’nin ilk iki maddesi kabul edildi. Kabul edilen maddeler, teklifin “amaç” ve “kapsam” başlıklarını taşıyor. Görüşmelere 18 Haziran Salı günü devam edilecek. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Uzlaşı zemininde beraber tartışarak ülkemizin en iyi bir modelle beraber askerlik sorununu çözelim ve bu kanunu geçirelim istiyoruz. Noter gibi bu işi yapacak olsaydık kimseyle konuşmadan, görüşmeden sadece oylama yapıp öyle verirdik” dedi.

AK Parti grubu önceki gün yeni askerlik sistemine ilişkin kanun teklifini değerlendirmek üzere Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, parti genel merkezinde toplandı. Erdoğan’ın konuşmasının ardından basına kapalı devam eden toplantıda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, teklife ilişkin milletvekillerine kapsamlı bir sunum yaparak, soruları yanıtladı.

Düzenlemeye ilişkin Meclis’teki kapalı grup toplantısında teklifin zamanlaması ve erken terhisler nedeniyle özellikle KKTC’de ve sınır birliklerinde oluşacak personel açığına ilişkin endişelerini dile getiren eski Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, bu toplantıda da benzer düşüncelerini ifade etti.

Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da, bin euro olan dövizli askerlik ücretinin, bedelli askerlik ücretiyle eşitlenmek amacıyla yükseltilmesinin, yurt dışındaki vatandaşların vatandaşlıktan çıkmayı tercih etmesine yol açacağına ilişkin endişesini dile getirdi.

Meclis’teki grup toplantısında da gündeme getirilen bu konuya, Erdoğan önceki geceki grupta nokta koydu. Erdoğan’ın, “Dövizle askerlik, 5 bin euro olarak uygun görüldüyse aynen devam edilsin” dediği kaydedildi. Erdoğan, böylece 5 bin euro (yaklaşık 31 bin TL) olarak belirlenen tutarın teklifteki haliyle korunmasını istedi. Akar’ın da, şu anda döviz kuru nedeniyle bu tutarın 5 bin euroya denk düştüğünü, ancak döviz kurunun düşmesi halinde bu rakamın da düşeceğine işaret ettiği öğrenildi.

Akar, milletvekillerinin silah altında 6. ayını tamamlamış 106 bin askerin terhisine imkan tanınacak olması nedeniyle, personel sıkıntısı çekileceği ve güvenlik zaafiyeti yaşanabileceği endişelerine karşılık yeni sistemde uygulanacak ve TSK’ya her ay düzenli asker takviyesi yapılmasını sağlayacak yeni celp sistemini açıkladı. Akar, şu anda 3 ayda bir yılda 4 olan celp döneminin tüm yıla yayılacağını bildirdi. Akar, yılın 12 ayında da celp olacağı için sınır birlikleri ve Kıbrıs’ta bir sıkıntı yaşanmayacağını ifade etti.

CEZALARA AF GELİYOR

Ordunun yüzde 46’sının profesyonel olduğunu ifade eden Akar’ın, yeni dönemde bu oranın kademeli olarak yapılacak alımlarla yüzde 55’e kadar çıkacağını söylediği öğrenildi. 

AK Parti’nin teklife eklemeyi düşündüğü yeni madde ile düzenlemenin yürürlük tarihi itibariyle bakaya ve kaçak durumda olup askerliğini ister bedelli ister erbaş ve er olarak yapanlar ile geçmişte askerliğini yapmış ancak bakaya ve kaçak cezasını ödememiş olanların cezalarının affedileceği öğrenildi. 

ASKERLİK HATIRASI

Askeralma Kanun Teklifi’nin ikinci maddesi görüşüldükten sonra oturum kapandı. Oturum kapandıktan sonra salonda bulunan CHP milletvekilleri ile Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz ve komisyon üyeleri Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu ve Şuay Alpay da ‘askerlik hatırası’ pozu verdiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER