banner51

Yaşar Üniversitesi'nden 18'inci yıla merhaba

Yasar Üniversitesi'nde 2019- 2020 akademik yılı Selçuk Yaşar Kampüsü'nde düzenlenen törenle başladı.

Yaşar Üniversitesi'nden 18'inci yıla merhaba

İzmir'de 2001 yılında kurulan üniversitenin 18. akademik yılının açılış törenine Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Yaşar Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, Yaşar Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekilleri Feyhan Yaşar ile İdil Yiğitbaşı, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof.Dr. Yusuf Baran, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Murat Aşkar, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeleri Prof.Dr. Atila Sezgin, Dr. Mehmet Aktaş, Özer Kırca ile akademisyenler, çalışanlar ve öğrenciler katıldı. Yiğitbaşı, "Akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz ve çalışanlarımızla birlikte, geleceği iyileştirmek için gerekli deneyime ve altyapıya sahibiz. Çok çalışarak, birbirimize ve öğrencilerimize inanarak, Yaşar Üniversitesi'ni çok daha yukarılara taşıyacağız. Bilimsel araştırmaların, nitelikli yayınların, patentlerin, girişimcilik uygulamalarının arttırılması, bilginin ürün ve hizmete dönüşmesi yönündeki çabalarımız üniversitemizi daha da öne çıkaracaktır" ifadelerini kullandı.

TARIM BİLİMLERİ VE TEKNOLOJİLERİ FAKÜLTESİ

Yaşar Üniversitesi'nin yakın gelecekteki projelerine de değinen Yiğitbaşı, üniversitenin yakın gelecekteki yeni projesi olan Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesinden söz ederek şöyle dedi:

"Artan dünya nüfusunu besleyecek kaynaklar giderek azalmakta. Bu nedenle, dünya genelinde sürdürülebilir tarım politikaları hepinizin bildiği gibi gündemde olan bir konu. Biz de Yaşar Üniversitesi olarak bu konuda üzerimize düşeni yapmak için, 'Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi' kurma çalışmalarını başlattık. En kısa sürede bu özellikli fakülteyi eğitim hayatına kazandıracağız. Geçtiğimiz akademik yıl hayata geçirdiğimiz, 'Selçuk Yaşar Ödülü' ile de toplumsal faydayı ve geleceğin Türkiye'sini hedefleyen cesur insanların çalışmalarını daha da bilinir kılmayı amaçlıyoruz. Girişimcilik, yenilikçilik ve inovasyon alanlarında farkındalık oluşturarak, Türkiye'den dünyaya açılan yeni hayallere güç vermeyi hedefleyen bu ödülün, bu yılki sahibini belirlemek için çalışmalarımız devam ediyor."

KAMU VE ÖZEL SEKTÖR İLE İŞ BİRLİKLER

YAŞAR Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, açılış töreninde geçen akademik yılı ulusal ve uluslararası başarılarla tamamladıklarını hatırlattı. Prof. Dr. Dinçer, "Yaşar Üniversitesi, sosyal projelerden, üniversite-sanayi iş birliği projelerine kadar uzanan geniş bir yelpazede yazılım, tasarım, iş süreçlerinin iyileştirilmesi, iletişim, algı ölçümü ve eğitim alanlarında projelere öncülük etmektedir. Söz konusu projelerin büyük bir bölümü TÜBİTAK desteklidir, diğerleri ise öz kaynaklarımızla ya da sanayi ve diğer kurum ve kuruluşlar ile yapılan iş birlikleriyle karşılanmaktadır. Yaşar Topluluğu'nun şirketleri ile ortak olarak birçok üniversite-sanayi iş birliği projesi hayata geçirilmektedir. Bu bağlamda, sürdürülebilir projelere olan desteklerimiz devam edecektir" ifadelerini kullandı.

HER GEÇEN YIL BÜYÜYOR

REKTÖR Prof. Dr. Cemali Dinçer, Yaşar Üniversitesi'nin her geçen yıl büyüdüğünü dile getirdi. Dinçer, "Gurur duyduğumuz akademik ve idari kadrolarımıza bu yıl katılan değerli Türk ve yabancı akademisyenler ve idari personel ile toplam çalışan sayımız 634 oldu. Yeni akademik yılda tüm öğrencilerimize ve onları bilimin tek rehber olduğuna inanmış, Atatürk ilkelerine bağlı, yaratıcı Türk aydınları olarak yetiştirmek üzere çıktığımız bu yolda birlikte yürüdüğümüz akademisyen arkadaşlarıma üstün başarılar diliyorum" dedi.

Törende bu yıl üniversiteye dereceyle giren öğrencilere plaket ve hediyeler de verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER