"Yargı kararlarına uymamak suç değil mi?"

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İstanbul Beşiktaş'ta bulunan ve İmam Hatip yapılmaya çalışılan İsmail Tarman Ortaokulu'na ilişkin yargının kararını hatırlatarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a "Yargı kararlarına uymamak suç değil mi?" diye sordu.

"Yargı kararlarına uymamak suç değil mi?"

TBMM Başkanlığı'na Oktay'ın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, "İsmail Tarman Ortaokulu'nun İmam Hatip olmaması için iki yılı aşkın süredir verilen mücadele sonuçlanmış ve Temmuz 2018'de İstanbul 4. İdare Mahkemesi, bahsi geçen okulun kademeli olarak imam hatip yapılması işleminin yasalara aykırı olduğuna hükmetmiştir" diyerek şöyle devam etti:

"Bu karara istinaden de okulun imam hatip kısmına yeni öğrenci alınmaması gerekmektedir. Fakat okul yönetimi mahkeme kararını uygulamamakta ve karara aykırı bir biçimde imam-hatip bölümüne öğrenci kaydetmeye devam etmektedir. Düz ortaokula ise hala kayıt yapılmamaktadır."

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, bu hatırlatmaların ardından Oktay'a konuya ilişkin şu soruları sordu:

"Anayasamıza göre mahkeme kararlarının tebliğ edildiği andan itibaren gecikmeksizin uygulanması gerektiği bilinmesine rağmen neden bu iptal kararı uygulanmamaktadır? Yargı kararlarına uymamak suç değil midir? Mahkeme kararını uygulamamakta ısrar eden, İstanbul Valiliği başta olmak üzere sıralı bir biçimde ilgili kamu görevlileri, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü, Beşiktaş Kaymakamlığı, Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü ve ilgili yetkililerle birlikte Okul Müdürü hakkında bir tasarrufunuz olacak mı? İlgili kamu görevlileri ve yetkililerin kararları uygulamamaları nedeniyle öğrenciler ve aileleri mağdur olmuşlardır. Bu mağduriyetin telafisi için bir tasarrufunuz olacak mıdır?"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER