Vosmer İzmir'de mesleki eğitime desteğe devam ediyor

Volkswagen Yetkili Satıcısı Vosmer, İzmir Şehit İdari Ateşe Çağlar Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne desteğe bu yıl da devam ediyor. Okulun 11 ve 12. sınıf öğrencileri Vosmer'in Bornova ve Gaziemir servislerinde teorik ve pratik eğitimler almaya devam edecek

Volkswagen Yetkili Satıcısı Vosmer, sektöre yetişmiş teknisyen sağlamak amacıyla eğitim kurumlarına destek veriyor. Vosmer bu kapsamda İzmir Şehit İdari Ateşe Çağlar Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne desteğine geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da devam ediyor.

2018 yılında, 11'inci sınıfta okuyacak olan öğrenciler Vosmer'de teorik ve pratik eğitimler alacak. 12'inci sınıfta okuyan öğrenciler ise yaz dönemi boyunca 3 ay, Vosmer Bornova ve Vosmer Gaziemir'de haftanın 3'er günü işletme eğitimi görecek. 12'inci sınıfın sonunda ise Volkswagen Yetkili Servislerinde atölye çalışanı olarak çalışma fırsatı yakalayacaklar. 2017-2018 eğitim yılında 24 öğrenci Vosmer Otomotiv yetkililerinin de bulunduğu kurulda, mülakat ile seçilmiş ve okulda eğitime başlamıştı.

DOĞUŞ OTOMOTİV VOLKSWAGEN LABORATUVARI KURDU

Doğuş Otomotiv, eğitim kurumlarına destek vermek ve hyetkili servislerine marka kültürüyle yetişmiş teknisyen sağlamak amacıyla İzmir'de Şehit İdari Ataşe Çağla Yücel Mesleki ve Teknik anadolu Lisesi'nde 2017 yılında Volkswagen Eğitim Laboratuvarı kurmuştu. Ayrıca okulun sınıf, atölye kısımları ile malzeme ve ekipmanları yenilenirken, eğitim araçları ve test cihazları verilmişti. Laboratuvarın yanı sıra, 1 adet Diagnostik cihazı, 6 adet motor, 2 şanzıman (1 manuel, 1 DSG) okula gönderildi.

Açılışa Doğuş Otomotiv Volkswagen SSH Müdürü Şendoğan ÇETİNKAYA, Vosmer SSH Genel Müdürü Siyon Sedat KARMONA, İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şemsettin ÜNAL, Konak Belediye Başkanı Sema PEKDAŞ, Dikili Belediye Başkanı Mustafa TOSUN, İlçe MEM Müdürü Serdal ŞİMŞEK, Konak İlçe MEM Şube Mdr.Ahmet YILMAZ, Milli Savunma Bakanlığı Kalite Yönetim Başkanlığı Deniz Albay Cem BAYRAM, Tedarik Bölge Başkanı Yarbay Ömer Ali Polat, Tedarik Bölge Başkanlığından Deniz Albay Fatih İŞTUTAN, Doğuş Otomotiv Volkswagen Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Sayın Şendoğan ÇETİNKAYA, Vosmer Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Riccardo ALİBERTİ, Vosmer Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Enrico ALİBERTİ, Vosmer Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Sayın Süleyman Eryüksel, Daire amirleri ve Çevre Okul Müdürleri katıldı.

Okul Müdürü Adan Yıldırım açılış konuşmasında; "Doğuş Otomotiv'in katkılarıyla başlatıp, Vosmer ve Volkswagen A.Ş'nin de katkılarıyla devam eden laboratuvarımızı okulumuza kazandırdı. Bu sayede bize katkıda buunan başta Doğuş ve Vosmer olamk üzere tüm sektör ve kuruluşlara sonsuz teşekkürleri borç biliyorum" ifadelerini kullandı.

"YETİŞMİŞ İNSAN KAYNAĞINA İHTİYAÇ DUYUYORUZ"

Doğuş Otomotiv Volkswagen SSH Müdürü Şendoğan Çetinkaya ise; "Burada bir sınıfımız olsun, Volkswagen'e, memleketimize bir yatırımımız olsun ve katkımız olsun diye bu iş birliğini sağladık. Bugün bakarsanız Türkiye'de her yıl 1 milyona yakın araba satılıyor. Bu satış sonrasında hizmet vermek için değerli ve yetişmiş insan kaynağına ihtiyaç duyuyoruz. Zaman zaman da bu insan kaynağını bulmakta zorlanıyoruz. Biliyorsunuz otomotiv sektörü teknolojiyi çok yakından takip eden bir sektör. Dolayısıyla mekanik artık bitmek üzere, her şey elektronik destekleniyor. İşin biraz daha bu kısmına ihtiyaç duyulduğu için bu eğitim laboratuvarı oluşturuldu. Türkiye'de 8 tane var bu sınıflardan. İnşallah daha da devam edecek. Bizde bu okullara teknoloji anlamında yatırım yapıyoruz ve buradaki hocalarıda buradaki eğitim merkezlerinde eğitiyoruz" şeklinde konuştu.

"DENEYİMLİ PERSONEL BULMAKTA ZORLANIYORUZ"

Vosmer SSH Genel Müdürü Siyon Sedat Karmona; "Vosmer bünyesinde 600 kişi çalıştırıyor. Bunun yarısından fazlası, satış sonrası hizmetler bölümünde çalışıyor. Bizlerde deneyimli personel bulmakta zorlanıyoruz. Bu projeyede o yüzden çok inandık. Volskwagen markasını bilerek bu sektöre girecek pırıl pırıl öğrencilerimiz olacak. Güncel araçları bilerek mezun olup, sektöre girmiş olacaklar" dedi.

"İZMİR'DE HEDEFLENENE ULAŞILDI"

İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şemsettin Ünal; "İzmir olarak mesleki eğtimde diğer illerin önündeyiz. Yaklaşık 100 bin öğrencimiz, mesleki teknik alanında eğitim görmekte ve Türkiye ortalaması şuan da yüzde 44 iken, İzmir'de hedeflenen yüzde 60'a çıkarma hedefimiz var. Şuanda da İzmir yüzde 60'a ulaşmış vaziyette" dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER