banner51

Viyadük'te beton blok düştü! İşçiler altında kaldı

Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kocaeli Gebze kesimindeki viyadük çalışmaları sırasında beton blok düştü, 4 işçi düşen bloğun altında kaldı. İki işçinin cansız bedenlerine ulaşıldı, bir işçi sağ olarak kurtarıldı.

Viyadük'te beton blok düştü! İşçiler altında kaldı

Olay, Gebze Tavşanlı mevkiinde meydana geldi. Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında yapılan 7 no'lu viyadük inşaatında meydana geldi. Viyadük başlık ayağı montajının yapıldığı sırada çökme oldu. Yaklaşık 30 metre yükseklikte bulunan viyadükte çalışan ve ilk bilgilere göre 4 kişi oldukları belirlenen işçiler düşerek enkazın altında kaldı.İhbar üzerine olay 112 Acil ve itfaiye ekipleri geldi.

DHA muhabiri Şahin Oktay, düşen beton bloğun altından zaman zaman seslerin geldiğini aktardı. İtfaiyenin, işçilerle iletişim kurduğu bilgisine ulaşıldı. 

 2 işçinin cansız bedenlerine ulaşıldı

Enkaz altında kalan iki işçinin cansız bedenlerine ulaşıldı. Bir işçi ise sağ olarak kurtarıldı. 

Vali Hüseyin Aksoy'dan açıklama

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, kazayla ilgili şunları söyledi: Beton blok yerleştirirken çökme meydana geldi. Enkaz altında en az dört kişi var. Arama kurtarma ekiplerimiz olay yerinde, çalışmalar sürdürülüyor. Bir kişiyle bilinci açık olduğuna ve konuşulduğunda dair bilgiler var ama bu bilgiler somut değil. 

Belediye Başkanı Köşker'den açıklama

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, viyadük inşaatındaki kazayla ilgili konuştu. Köşker, "Kalıplardan bir tanesinin çökmesiyle 4 işçimizi kurtarma çalışmaları devam ediyor" dedi.

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker'in açıklamaları şöyle:

"Elim bir kaza oldu. Türkiye'nin ikinci büyük viyadüklerinden bir tanesi. Kalıplardan bir tanesi çökmesiyle birlikte 5 işçimizin kurtarma çalışmaları devam ediyor. Beton bloklar kırılıyor, kırılması biraz daha zaman alacak. İnşallah can kaybı olmadan kurtarmayı diliyoruz.

Köprülerde, viyadüklerde uzun bloklar vardır ancak bu öyle değil. Bu sistem farklı bir sistem. İki kolon arasında, beton dökülüyor, kuruyor, 1-2 metre daha yürüyor. Ortada buluşup iki blok arasındaki bağlantıyı sağlıyorlar. Kalıpta bir bağlantı hatası olabilir, teknik hatadan kaynaklanan bir şey. Yoksa viyadüğün normalde çökmemesi lazım. Artık son noktaya gelmişlerdi, son aşamaya yaklaşmıştı, bitmiş olacaktı."

Bakanlık inceleme başlattı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Gebze'de yol çalışması sırasında yaşanan kaza ile ilgili iki müfettiş görevlendirdiğini ve olayla ilgili incelemenin başlatıldığını duyurdu.

Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri de olay yerine gitti. 

Karayolları: İnceleme başlatıldı

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kurtköy Liman bağlantısını sağlayan kesiminde yer alan V07 Viyadüğünün Güney tarafında son orta ayağındaki başlık kirişinde, devam eden beton imalatı sırasında henüz tespit edilemeyen nedenlerle taşıyıcı kalıp çökmüştür. Kazada, çalışmaları sürdüren muhtemelen 4 işçi çöken kalıp ile beraber zemine düşmüştür. Kazanın nedenleri ile ilgili incelemelerde başlatılmıştır. "

Yayın yasağı geldi

Gebze 1. Sulh Ceza Hakimliği, Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kocaeli-Gebze kesimindeki viyadük çalışmasında beton bloğun düşmesi sonucu yaşanan kazaya ilişkin yayın yasağı kararı aldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 17:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER