Valilik için 'poster' kararı: Kaldırıldı

CHP Konak İlçe Başkanlığı'nın, Valilik binasında asılı olan posterle ilgili itirazın ardından, İl Seçim Kurulu itiraz başvurusunu haklı buldu ve posterlerin İzmir Valilik Binası ön girişinden kaldırılması gerektiğine karar verdi

Valilik için 'poster' kararı: Kaldırıldı

Türkiye 24 Haziran'da yapılacak erken seçimlere gün sayarken, İzmir'de günlerce süren afiş ve poster tartışmalarına bir yenisi eklendi. 

Kent merkezinde yaşanan gelişmede CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, İzmir Valiliği’nin girişinde yer alan ve üzerinde Türk Bayrağı, Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın fotoğraflarının bulunduğu poster için seçim kuruluna itiraz etti.  

Gruşçu, verdiği dilekçede kamu binalarında adayların resim ve posterlerinin asılmasının yasaya aykırı olduğunu belirtti. Gruşçu, Valilik binasının ön tarafında meydana bakan bölümde yer alan posterde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın fotoğrafının yer almasının yasaya aykırı olduğunu dile getirdi. Gruşçu, Erdoğan ve Yıldırım’ın fotoğraflarının kaldırılmasını talep etti. Gruşçu, dilekçede geçmiş dönemde Datça İlçe Seçim Kurulu’nun benzer konuda verdiği bir kararı da emsal gösterdi.  

KALDIRILMASI KARARI VERİLDİ

İlçe Seçim Kurulu itirazı değerlendirdi ve posterin yasaklar kapsamında değerlendirilemeyeceği kararını verdi. Kurul, söz konusu yerlere devlet büyüklerinin posterlerinin asılmasının ilgili kanun maddesi kapsamına girdiğini belirtti.

Bu gelişmenin ardından CHP Konak İlçe Başkanlığı itirazı bu kez İl Seçim Kurulu'na taşıdı. CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu sosyal medyadan yaptığı açıklamada İl Seçim Kurulu'nun itiraz başvurusunu haklı bulduğunu ve posterlerin İzmir Valilik Binası ön girişinden kaldırılması gerektiğine karar verdiğini bildirdi. 

Gruşçu açıklamasına şu ifadelere yer verdi: CHP Konak İlçe Başkanlığı olarak İzmir Valiliği’nin ön girişinde yer alan ve üzerinde Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Milletvekili Adayı Binali Yıldırım’ın fotoğraflarının bulunduğu posterler hakkında 20 Haziran 2018 tarihinde ‘kamu binalarında adayların resim ve posterlerinin asılmasının yasaya aykırı olduğu’ gerekçesiyle İlçe Seçim Kuruluna yazılı itirazda bulunduk.

İtirazımızın seçim kurulunca değerlendirilmesi neticesinde başvurumuz haklı bulunarak söz konusu posterlerin İzmir Valiliği ön girişinden kaldırılmasına karar verilmiştir. (gerçekizmir)

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER