Valilik açıkladı: İzmir için yeni ‘korona’ önlemleri!

İzmir Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemleri duyurdu. Bu kapsamda; banka işlemlerinde HES kodu zorunluluğu getirilirken, bugünden itibaren İzmirliler belediyeler, kolluk araçları sesli duyuru sistemleri ile camilerden yapılacak anonslarla maske ve sosyal mesafe kuralı konusunda uyarılacak.

Valilik açıkladı: İzmir için yeni ‘korona’ önlemleri!

BEN HABER - 

İzmir Valisi Yavuz Sleim Köşgerİ'n kentteki vaka sayılarının arttığı yönündeki açıklamasının ardından; İzmir Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu koronavirüsle mücadeleye ilişkin bir dizi önlem daha aldı.

Alınan kararlara göre; koronavirüs pandemisine yönelik sahada ve diğer yapılacak tüm çalışmalarda ihtiyaç duyulması halinde ehliyeti olan kamu personellerinin şoför olarak görevlendirilebilmesine karar verildi.

İşte alınan kararlar:

CAMİ HOPARLÖRLERİNDEN DUYURU YAPILACAK

Kurul; belediyelerin ve kolluk araçları sesli duyuru sistemleri ile camilerden yapılacak anonslarla vatandaşların özellikle maske kullanma ve fiziki mesafe kuralı konusunda duyuruların yapılmasına karar verdi.

Yapılan açıklama, şöyle denildi:

“Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kapalı alanlarda yoğunlaşmaların artacağı öngörüldüğünde fiziki mesafe kuralının hayatın her alanında ve tüm mekânlarda uyulması gereken bir kural olduğu, kapalı alanlarda kalabalık şekilde toplanılmasının halk sağlığı açısından risk oluşturduğu ve kapalı yerlerin sık sık havalandırılması gerektiği hususlarının her türlü duyuru vasıtasıyla vatandaşlarımıza hatırlatılmasına,

Bu amaçla aşağıdaki duyuru metninin yukarıda belirtilen vasıtalarla anons edilmesi sağlanmasına,

“Kıymetli vatandaşlarımız;

Salgınla mücadelede maske, temizlik ve mesafe kurallarına uyma konusunda çok dikkatli olmalıyız. Saygıdeğer hemşerilerimiz,

Sonbahara girdik, kış yaklaşıyor. Özellikle tüm kapalı yerlerde ve yoğunluğun arttığı alanlarda fiziki mesafe kuralı noktasında daha dikkatli olmalıyız. Salgında hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz. İnşallah birlikte başaracağız”

TEMASLI KİŞİLERİ EKSİK BİLDİREN YANDI!

Koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerin temaslı olduğu vatandaşları eksiksiz olarak bildirmesinin zorunlu olduğu, aksi durumda tanı konulan kişi hakkında adli süreç başlatılacağı vurgulandı.

İşte o duyuru:

“Salgınla mücadelenin temel unsurlarından birisi olan “filyasyon” çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tanı konulmuş vatandaşlarımızın yakın dönemde temaslı oldukları kişiler hakkında en doğru bilgiyi eksiksiz şekilde vermeleri son derece önem taşıması nedeniyle Covid-19 tanısı konulan kişilerin temaslısı oldukları kişilerle ilgili bilgileri eksik/gerçeğe aykırı şekilde vermeleri durumunda gerekli idari ve adli işlemlerin İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 24.09.2020 tarihli Genelgesi doğrultusunda yapılmasına, 

-Salgının yayılımının önlenmesi açısından Covid-19 tanısı konulan kişilerin gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanlarının tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 206 ncı maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi”

EHLİYETİ OLAN KAMU ÇALIŞANLARI DİKKAT!
Koronavirüs ile mücadelenin ihtiyaçları doğrultusunda ehliyet olan kamu personelinin şoför olarak da görevlendirilmesi kararlaştırıldı.

Kurul ayrıca Organize Sanayi Bölgeleri’nde çalışana işçiler için de kararlar aldı. Buna göre;

-Organize sanayi bölgelerinde çalışan işçilerin tümünün HES kodu almasına,

-HES kodunun personel bilgi işlem sistemlerine eklenmesi ve girişlerde HES kodu sorgulandıktan sonra çalışanların işyerlerine girişe izin verilmesine,

-Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işletmelerde HES kodu sorgulama işlemlerinin Organize Sanayi Bölgeleri Yönetimi ve işyeri yetkilileri tarafından koordine edilmesi ve bu konuda personel görevlendirmesine,

-Çalışan ve personel hacmi büyük olan işletmelerde çalışma alanları ve yemekhanelerde, dinlenme alanlarında sosyal mesafe kurallarına uyulmasına karar verildi.

BANKALARDA HES KODU DÖNEMİ

Kurul ayrıca şu kararları aldı:

“İlmizde bulunan Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet gösteren işyerlerinde çalışan tüm işçilerin koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında HES kodu almasının sağlanmasına, HES kodunun işletmelerin personel bilgi sistemlerine işlenmesine ve girişlerde mutlaka HES kodu sorgulandıktan sonra çalışanların işyerlerine girişlerine izin verilmesine, Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işyerlerinde  HES kodu sorgulanması işlemlerinin Organize Sanayi Bölgeleri Yönetimi ve işyeri yetkilileri tarafından koordine edilmesine, bu konuda personel görevlendirmesine, -İlimizde bulunan tüm kamu ve özel bankalarda hizmet almak için gelen vatandaşlara bankaya giriş sırasında koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında mutlaka HES kodu sorgulaması yapılmasına, HES kodu olmayan vatandaşların bankaya girişine izin verilmemesine, uygulama koordinasyonunun banka yönetimi tarafından sağlanmasına karar verilmiştir”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER