"Vakfımızı da üniversitemizi de hep birlikte yöneteceğiz!"

İzmir Ticaret Odası'nda yeni dönemin ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Selami Özpoyraz tarafından yönetilen toplantıya damgasını vuran konu ise İzmir Ekonomi Üniversitesi oldu.

İzmir Ticaret Odası'nda 26 yıllık Ekrem Demirtaş yönetimi sonrasında göreve seçilen Mahmut Özgener, İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından yönetilen İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne yönelik sert bir açıklamada bulundu.

Oda seçimlerini kaybeden Ekrem Demirtaş'ın Ekonomi Üniversitesi'ndeki görevine devam ediyor oluşunu sert bir dille eleştiren Özgener, "2002 – 2004 ve 2006 yıllarında İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu için; Meclis Üyelerimizden seçilen 3 asil – 3 yedek üye Meclisimiz tarafından oylanıp seçilerek Vakfa bildirilirken, bu hakkın İzmir Ticaret Odası Meclisi’nden alınmış olmasını doğru bulmuyorum." ifadelerini kullandı. Özgener'in Ekonomi Üniversitesi'ne yönelik sözleri İZTO Meclisi'nde alkışlarla kesildi.

İŞTE MAHMUT ÖZGENER'İN O AÇIKLAMASI

"2001 yılında kurulan İzmir Ekonomi Üniversitesi bugün 17 yaşında. 16 Nisan’da gerçekleştirilen kuruluş yıldönümü törenine Meclis Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimizle birlikte katıldık. 

Dünyadaki üniversite yapılarına baktığımızda iki farklı yaklaşım olduğu ortaya çıkıyor. 

Birincisi son dönemde ülkemizde de giderek arttığını gördüğümüz, eğitimden çok kar amaçlı, eğitim kurumlarını bir yatırım aracı olarak gören yaklaşım.

İkincisi, daha köklü ve değerli olanı ise dünyanın tüm önemli üniversitelerini incelediğimizde gördüğümüz model…

Köklerini bulundukları bölgeye yaymış ve ilk önceliğini bölgesine veren, 
Önceliği bölgesinde olsa da evrensel standartları yerine getirmek için uğraşan,
Kardan ve paradan çok bilimi, eğitimi ve öğrencisini düşünen, 
Sadece öğrencisini değil, bölge halkını da eğitim vizyonunun bir parçası olarak gören yaklaşım…

Ülkemizde özel ve vakıf üniversitelerine bakıldığında bu iki modelin arasında ikilemde kalındığı görülüyor.

Çok dile getirilmese de yaygın görüş ikinci modeli başarabilmek için ilk olarak ilk yaklaşımın gerekli olduğu yönünde…

Ve bunun sonucunda maalesef üniversiteden başka herşeye benzeyen, promosyonla öğrenci kovalayan kurumlar ortaya çıkıyor.

"TİCARET ADAMLARIYIZ"

İzmir Ticaret Odası olarak hepimiz ticaret adamlarıyız. 
Üreteniz, işvereniz, bölgemizdeki ekonominin ve insanın gelişmesini sağlıyoruz.
Üniversitelerden teslim aldığımız personeli, biz de eğitmeye, iş öğretmeye devam ediyoruz.
Bir işletmenin hangi koşullarda kurulduğunu, nasıl sürdürülebilir olduğunu çok iyi biliyoruz.
Bir işletmede eğitimin insan malzemesinin geliştirilmesinin de ne kadar önemli olduğunun farkındayız.
Hepimizin üniversiteler konusunda farklı görüşleri, önceliği hangi konulara vermemiz gerektiği konusunda ayrıldığı noktalar olabilir. 
Ama sanırım hepimiz aynı vizyon üzerinde birleşebiliriz.

Üniversitemizin vizyonunu tek bir cümle ile özetlemem gerekirse, İzmir Ekonomi Üniversitesi, “değer” yaratan bir kurum olmalıdır. 
Bölge için bilimsel, teknolojik değerler ve bir bakış açısı yaratılmalıdır, 
Geleceğimizi teslim edeceğimiz değerli gençleri yetiştirmelidir,
Tüm ülkede sözü dinlenen uzmanlar, değerli akademisyenler çıkarmalıdır. 
İzmir Ticaret Odası’yla ortak projeler çıkarıp ekonomik değerler yaratmalıdır. 

Konuşmam biraz uzun oldu. Vaktinizi alıyorum. Ancak gündemimizde çok önemli bir konumuz daha var. Bu nedenle biraz daha sabrınızı diliyorum.

ÇOK DEĞERLİ MECLİS ÜYELERİMİZ,

Seçim öncesi ve seçim sonrası görüşmelerimizde sizlerin de en çok dile getirdiği ve hassasiyet gösterdiği husus Odamız tarafından kurulan Vakfımız ve İzmir Ekonomi Üniversitemiz.

Burada sizinle paylaşmak dileğinde olduğu önemli birkaç husus var;
Öncelikle bir konuya dikkatinizi çekmeyi diliyorum. 2003 yılında gerçekleştirilen Vakıf Senedi değişikliği ile Vakıf Senedine ilave edilen 8. Madde düzenlemesi sonucu; 

‘’Vakıf Yönetim Kurulu Mütevelli Heyetçe iki yıllığına seçilecek 9 asil ve aynı sayıda yedek üyeden oluşur. Vakıf Yönetim Kurulu İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu’nca Mütevelli Heyete önerilen 6 kişinin 3 ‘ü asil – 3’ü yedek, İzmir Ticaret Odası Meclisi Üyeleri’nden Mütevelli Heyete Önerilen 6 kişinin 3’ü asil – 3’ü yedek, Vakıf Mütevelli Heyet Üyeleri arasından 3’ü asil – 3’ü yedek olmak üzere Mütevelli Heyet tarafından seçilir.’’ deniliyor.

"MECLİSİMİZİN HAKKINI NASIL GERİ ALACAĞINA DAİR ÇALIŞTIK"

Benim burada önemle belirtmek istediğim konu şu;

2002 – 2004 ve 2006 yıllarında İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu için; Meclis Üyelerimizden seçilen 3 asil – 3 yedek üye Meclisimiz tarafından oylanıp seçilerek Vakfa bildirilirken, bu hakkın İzmir Ticaret Odası Meclisi’nden alınmış olmasını doğru bulmuyorum. 

Odamız tarafından kurulmuş Vakfın Yönetim Kurulu’nda temsil çoğunluğunu belirlemek Odamız Meclisi’nin en doğal hakkıdır ve bu hakkın korunması için önümüze bir fırsat çıkmıştır. 

Bildiğiniz gibi Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazetede Yayımlanan Oda Muamelat Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Yayınlandı. 

Bu vesile ile göreve gelir gelmez Meclisimizin daha önce kendisinden alınan hakkı nasıl geri alacağına dair çalışma yapmaya başladık. 

Bu çerçevede öncelikle geçmiş Yönetim tarafından TOBB’a yazı gönderilmiş, yazıya cevap gelmeyince yazı geri çekilmiş ve ısrarla vakfın odanın olmadığına dair bir cevap almak için mücadele edilmiştir.

"VAKFIMIZI DA ÜNİVERSİTEMŞİZİ DE HEP BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ"

Değerli Meclis Üyelerimiz,

11 Mayıs tarihinde Mütevelli Heyet Toplantısı var. Benim doğrum bu Vakfın İzmir Ticaret Odası’nın olduğu ve bu Meclis tarafından yönetilmesi gerektiğidir. 

Bu nedenle Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı’na konuyu netliğe kavuşturmak için yazı yazdım. 

Şimdi buradan anlaşılacağı üzere İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı gerçek yuvasına dönmüştür diyebilirim. 

Bu noktada sizlerden özellikle de Vakıf Üyesi olan Meclis Üyelerimizden önemli bir dileğim var; 11 Mayıs tarihinde bu attığımız adımın başarıyla sonuçlanması için verdiğimiz mücadelede desteğinizi esirgemeyeceğinize, bu konudaki duyarlılığınıza güveniyorum. Hep birlikte güçlü duruşumuzla bu Değişim’i gerçekleştireceğimize yürekten inanıyorum. Bizler Vakıf Yönetim Kurulu’na bildirilecek olan Meclis Üyelerimizi yine bu Meclisin takdiri ile seçeceğiz. Benim size taahhüdüm, birlikte yönetmek ve birlikte başarmaktı. 

Vakfımızı da Üniversitemizi de hep birlikte yöneteceğiz."
 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2018, 19:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER