Üretici kooperatifleri, sofraya aracısız ulaşmak istiyor

Soyer, üreticinin kendi malını kendisinin pazarlayabileceği yeni haller kurulmasını istediklerini belirterek, "Üretici kooperatifleri olarak arada hiçbir komisyoncu olmadan, ürünleri direk tarladan sofraya tüketici kooperatifleri aracılığıyla taşımak istiyoruz" dedi.

Üretici kooperatifleri, sofraya aracısız ulaşmak istiyor

21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü nedeniyle bir açıklama yapan Köy-Koop Genel Başkanı Neptün Soyer, tarımın ve üreticinin sorunlarıyla ilgili değerlendirme yaptı. Yeni hal yasasında aracının bir tüccar olarak değerlendirildiğini ifade eden Soyer, bu durumun üretici açısından bir değişim sağlamadığını söyledi. Üreticinin mevcut hallerde daha fazla ürününü pazarlayabilmesi için şartların oluşturulmasını isteyen Soyer, "Yasada hallerin yüzde 20'si üreticiye veriliyor. Bu durum ürün fiyatlarının belirlenmesi konusunda büyük sorunlara yol açmaktadır. Birinci elden üreticinin belirleyeceği fiyatla aracının belirlediği fiyat farklı. Bizi orda istemiyorlar. Üreticiler olarak ayrı bir hal istiyoruz. Yalnızca üreticinin olduğu ve kendi malını kendisinin pazarladığı hallerin olması lazım. Ürünümüzü pazarlarken karşımızda güçlü bir örgütlü yapı, tüketici kooperatiflerinin olmasını istiyoruz. Biz ürünümüzü üretici kooperatifleri olarak hiçbir aracı olmadan direk tarladan sofraya tüketici kooperatifleriyle taşımak istiyoruz. İdeal yapı bu. Yasa hazırlanırken herhangi bir komisyonda bu taleplerimizi dile getiremedik" diye konuştu.

"BİZİ ÇIKARIN BU HALLERDEN"

Köy-Koop olarak meclisteki bütün milletvekillerine bir ay önce bir yazı gönderdiklerini belirten Neptün Soyer, üreticiler olarak konuyla ilgili söz sahibi olmak istediklerini dile getirdi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş ile görüştüklerini ve fikir birliğine vardıklarını ifade eden Soyer, şunları anlattı:

"Üreticiye hallerde yüzde 20 yer verilmesi çok sıkıntı yaratıyor. Biz orda kendi ürünümüzü istediğimiz gibi satamıyoruz. Haldeki üreticinin kendi ürününün üzerine koyacağı karla aracının koyacağı kar arasında fark var. Bizi çıkarın bu hallerden. Yüzde 20'lik oranın arttırılmasını da istemiyoruz. Ben domatesi 2 liradan, aracı 2 lira 30 kuruştan satmak istiyor. Bu sorun büyüyor. Biz para da istemiyoruz. Üreticiler olarak bir araya gelip kendi hallerimizi kuralım ürünümüzü öyle pazarlayalım. Aynı talep tüketici kooperatiflerinden de geliyor. Biz hale getirelim tüketici kooperatifleri alıp vatandaşa ulaştırsın." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER