Türkiye'nin milli uçağı milli jet motoruyla uçacak

Savunma Sanayii Başkanlığı ile TRMOTOR arasında Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi imzalandı. Sözleşme kapsamında Türkiye'nin milli uçağı milli jet motoruyla uçacak.

Türkiye'nin milli uçağı milli jet motoruyla uçacak

THK envanterinde yer alan F-16 uçaklarının 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması planlanırken yerine yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanan Milli Muharip Uçak kullanılması hedefleniyor.

Bu kapsamda ilk adımlar atılırken Savunma Sanayii  Başkanlığı ile TRMOTORarasında Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi imzalandı. 

Milli Muharip Uçağının nihai olarak motorunun yerli olmasını amaçladıklarını ifade eden Demir, tamamen özgün bir motorun geliştirilmesi için TR Motor adlı şirketin kurulduğunu aktardı.

Savunma Sanayii Başkanı Demir, geliştirmeye daha yeni başlanıldığı ve mesafenin oldukça fazla olduğunu vurguladı. 10 yıla yakın bir süreden bahseden İsmail Demir, uçağın geliştirilmesi konusunda ana yüklenici olarak Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ/TAI) seçildiğini de duyurdu.

Bugünkü imzayla özgün bir turbofan jet savaş uçağı motoru geliştirilmesi süreci başlarken program kapsamında motorun, kritik alt sistem ve komponentlerinyerli imkanlarla geliştirilmesi amaçlanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER