Türkiye, ihracat kredilerinin yüzde 45’ini Eximbank'tan kullanıyor

EGİAD iş dünyasıyla bir araya gelen Eximbank Genel Müdürü Yıldırım; “Türkiye, ihracat kredilerinin yüzde 45’ini bizden kullanıyor” diye konuştu

Türkiye, ihracat kredilerinin yüzde 45’ini Eximbank'tan kullanıyor

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) iş dünyasıyla Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ı dernek merkezinde düzenlediği toplantıda biraraya getirdi. Egeli işadamlarına verdikleri destekleri aktaran Yıldırım, Türkiye’deki 52 banka arasında, Türk Eximbank olarak kredi büyüklüğünde 9’uncu, aktif büyüklüğünde de 10. sırada yer aldıklarını belirterek, “Türkiye, ihracat kredilerinin yüzde 45’ini bizden kullanıyor” diye konuştu.

Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, EGİAD’lı iş dünyası temsilcilerinin izleyici olarak katıldığı toplantıya EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter ve Yönetim Kurulu Üyeleri ev sahipliği yaptı.

"İHRACAT BİRİM DEĞERİ YÜKSELTİLMELİ"

Toplantının açılış konuşmasını yapan EGİAD Ege Genç İşadamları Derneği Başkanı Aydın Buğra İlter yaptı. İlter, İzmir’in geleneksel olarak Türkiye’nin en önemli ihracat kapılarından birisi olduğunu belirterek, kentin artan lojistik avantajları, liman sayısı, yükleme ve boşaltma kapasitesi, ulaşım ağlarının hızla gelişme gösterdiği yapısı ile gelecekte daha da yüksek bir ihracat potansiyeline sahip olacağını sözlerine ekledi.

İzmir’in 2017 yılında 19,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini hatırlatan İlter, “Türkiye’nin 2018 Mayıs ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.2 artışla yaklaşık 14 milyar dolara yükselmiş ve Ege ihracatçılarımız Türkiye’nin ihracat artış rekortmeni olmuştur” dedi. Küreselleşme ve rekabetin yoğun olduğu günümüz dünyasında ülkelerin artık sadece ihracatını değil, ihraç ettiği malların birim kilogram başına düşen getirisini de arttırmaya çalıştığına vurgu yapan İlter, ihracat birim değerinin yükseltilmesinin de Türkiye’de katma değeri yüksek inovatif ürünlerin üretilmesinden geçtiğinin altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER