Türkiye'den art arda Suriye açıklamaları

Türkiye'den ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye operasyonuna destek geldi. Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın tarafından art arda açıklamalar yapıldı.

Türkiye'den art arda Suriye açıklamaları

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Türkiye, Suriye rejimine karşı ABD, İngiltere ve Fransa'nın düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir" denildi.
Dışişleri'nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

" Türkiye, 7 Nisan günü Duma'da çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısına mukabil ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu sabaha karşı Suriye rejimine karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz"

'CEVAPSIZ BIRAKILMAMALI'

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın'dan yapılan açıklamada ise, "Amaç Suriye'deki savaşı sonlandırmak olmalıdır. Kimyasal silah cevapsız bırakılmamalı." ifadeleri sarf edildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalıni yaptığı yazılı açıklamada,

"Kimyasal silahların kullanılması uluslararası hukukun ihlâli ve bir insanlık suçudur. 7 Nisan günü Duma'da kimyasal saldırı gerçekleştirdiği anlaşılan Suriye rejiminin cevapsız bırakılması düşünülemezdi. Bu menfur saldırının sorumluları hesap vermelidir. Uluslararası toplumu, gelecekte yaşanabilecek kimyasal saldırıların engellenmesi konusunda birlik olmaya çağırıyoruz. Öte yandan Sayın Cumhurbaşkanımızın ısrarla ifade ettikleri gibi kimyasal silahların oluşturduğu tehdit, Suriye'de yüz binlerce insanın konvansiyonel silahlarla öldürüldüğü gerçeğini değiştirmemektedir. Dolayısıyla yalnızca kimyasal silahların imhasına yönelik çabalar, bölgedeki istikrarsızlığı sonlandırmakta yetersiz kalacaktır. Amaç, Suriye'deki savaşı sonlandırmak olmalıdır. Konvansiyonel ve kimyasal silahlarla yapılan tüm katliamların engellenmesi, Suriye'de siyasi çözümün bir an önce sağlanmasına bağlıdır. Bu çerçevede ulusararası toplumu, kimyasal ve konvansiyonel tüm silahlarla gerçekleşen ölümleri sona erdirecek kapsamlı bir siyasi stratejiyi hayata geçirmeye davet ediyoruz." açıklamasında bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 20:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER