Türk Kızılayı Konak Şube, yardımda hız kesmiyor!

Türk Kızılayı Konak Şube Başkanı Tekin Akkoyun, İzmir genelinde hayata geçirdikleri projeler hakkında bilgi verdi. Akkoyun, "İzmir'deki vatandaşlarımız yardımlaşma konusunda çok hassaslar. Bizlerden fazla Kızılay'ı korumaya çalışıyorlar" dedi

Türk Kızılayı'nın 150. kuruluş yıl dönümünde Konak Şube Başkanı Tekin Akkoyun, Ben Haber'e değerlendirmelerde bulundu. Akkoyun, dil, din, ırk, mezhep ayrılığı yapmadan dünyanın dört bir yanına yardım eli uzattıklarını ifade ederek; "Amacımız insanlığa yardım etmek. Yardıma ihtiyacı olan herkese ulaşmaya çalışıyoruz. Bütün şubeler olarak, 150. yılımız olan bugünde, oldukça mutluyuz" dedi.

BİRÇOK PROJE HAYATA GEÇTİ

Akkoyun, Kızılay Konak Şubesi olarak birçok proje gerçekleştirdiklerini ifade ederek; "Konak şubesi olarak ben 2007 yılında görevi başladım, 2013'de şube başkanlığını devraldım. O günden bugüne kadar değişik projeler gerçekleştirdim. Onlardan bir tanesi; Karabağlar Refetbele Mahallesi'nde, altı taziye evi, üstü cami olan bir projeyi gerçekleştirdik. Bu proje İzmir'de ilk olan bir proje oldu. Bunun dışında, Katip Çelebi Ünversitesi'nde, ihtiyaç sahibi öğrencilerimize giysi bankası açtık. Her yıl çocuklarımız üniversiteye başladığında, kimin ihtiyacı varsa, giysi yardımında bulunuyoruz. Bir de geçen sene bir resim sergisi açtık Türkan Saylan'da. Burada satılan resimler Kızılay'a bağış olarak döndü ve biz de ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Öte yandan içinde bulunduğumuz Ramazan ayında, İzmir'de dört koldan standlar açarak, toplamış olduğumuz gıda kolilerini ve fitreleri, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için çaba harcıyoruz. Bununla beraber, 4 tane iftar programı gerçekleştirdik. Birincisini, Bayraklı'da gerçekleştirdik. 1500 kişilik alanda, direkt halka hitap ettik. İkincisi, Karabağlar'da bahsetmiş olduğum camide gerçekleştirdik. Üçüncüsünü de yarın Yenişehir'de gerçekleştireceğiz. Bir de Mikrop ile birikte her sene düzenlediğimiz yer sofrası şeklinde iftar programımız var. Ramazan ayında da çalışmalrımıza hız kesmeden devam ediyoruz" dedi.

KIZILAY İLE PAYLAŞ, İHTİYAÇ SAHİBİNE ULAŞ

Tüm bu projelerin yanı sıra, özel olan bir projeden daha bahseden Akkoyun; "Bir de 'Mutlu Paylaşımlar Projesi' dediğimiz bir projemiz var. Çocuklar bizim geleceğimiz. Geleceğin kızılaycılarını yetiştirmek de kolay değil. Bunun için, İl Milli Eğitim ile beraber bir proje gerçekleştirdik. 'Kızılay ile paylaş, ihtiyaç sahibine ulaş' sloganıyla yola çıktık. Bu projemizi sadece okullarda hayata geçirdik. Çocuklarımız için özel kutular hazırlattık. Şöyle anlatmak istiyorum. Öğretmenlerimiz, çocuklara Kızılay kutusuna atmak için bir şeyle istediğinde, çocuklar getirdiklerini öğretmenine verir ve öğretmen kutuya atar. Ama biz bunu bu şekilde değil de, çocuklarımızın kendisinin atmasını istedik. Yani iyiliği kendilerinin yaptıklarını hissettirmek istedik. O yüzden de onların ulaşabileceği boyda özel kutular yaptırdık. Buradan çıkan giysi ve oyuncakları, İzmir genelinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz" dedi.

"İZMİRLİLER YARDIMLAŞMA KONUSUNDA ÇOK HASSAS"

Ayrıca büyükler içinde giysi kutularının olduğunu vurgulayan Akkoyun; "Büyüklerimiz içinde, İzmir genelinde kutularımız var. Vatandaşlarımızın bu kutulara atmış olduğu giysilere depolarımızda bakılıyor, düzgün ve temiz olanı ayrıştırılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Onun dışında kalanları ise geri dönüüşümde değerlendiriyoruz. Elde edilen gelirle de ihtiyaç sahiplerine burs veriyoruz. Bunun dışında, ev eşyalarını değiştiren vatandaşlarımızın, bu eşyalarını evlerinden alarak yine ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Burada şunu görüyoruz aslında, İzmir'deki vatandaşlarımız yardımlaşma konusunda çok hassaslar. Bizlerden fazla Kızılay'ı korumaya çalışıyorlar. Tüm İzmirli vatandaşlarımıza bu yardım ve destekleri için teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Kan bağışına da değinen Akkoyun; Ramazan kan bağışında düşüş yaşandığını belirterek; "Bizler bu nedenle, iftardan sonra kan alımlarını devam ettirdik. İzmir'deki şubeler olarak, kan bağışı konusunda elimizden gelen desteği sağlayarak, kan toplamaya çalışıyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2018, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER