Trump’ın propaganda videosunda bir İzmirli çıktı

Trump'ın yeniden seçim kampanyası sırasında kullandığı videoların stok video olduğu ve çok ucuza satın alınabildiği ortaya çıktı. Videolardaki sakallı bir kahvecinin ise aslen İzmirli olduğu tespit edildi.

Trump’ın propaganda videosunda bir İzmirli çıktı

ABD’de gelecek yıl yapılacak seçimler öncesinde ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya üzerinden tanıtım kampanyalarına başladı… Sosyal medya hesapları üzerinden video izlemek isteyen kullanıcılara yönelik hazırlanan videolarda Trump’ın icraatlarını beğendiğini söyleyen Floridalı bir genç kadın, Teksas’ta Hispanik bir adam ve Washington D.C.’deki bir kahvehanede çalışan sakallı bir “hipster” yer alıyor. Bu kişiler videoda konuşmazken, dış ses Trump’ı övüyor.

Flodiralı Tracey’nin videosu sırasında dış ses, “Daha iyi bir başkan isteyemezdim” derken, Teksaslı AJ kameraya bakarken dış ses, “Ben hayatım boyunca Demokratlara oy verdim fakat ben samimi olarak sınırlarımızın güvenli olmasını istiyorum” diyor. Fakat Associated Press ajansı bu videolardaki kişilerin aslında gerçekten Trump seçmeni olmadığını öyle ki bu videoların aslında ücretli olarak kullanılabilen stok fotoğraflar olduğunu yazdı.

Videoda manken kameraya bakarken dış ses Trump’ın icraatlarını övüyor.

VİDEOLAR 170 DOLARA SATILIYOR

Videoların bırakın ABD’de Fransa, Brezilya ve Türkiye’de çekildiğini ve internet ortamında parasını veren herkesin satın alabileceğinin vurgulandığı haberde 20 saniyelik videolarda, “Gerçek açıklama, oyunculuk vardır” ibaresinin kullanıldığı belirtildi. Trump’ın her mitinginde alanların hıncahınç dolu olduğu bir dönemde gerçek seçmen kullanmaması tartışma yarattı.

Videoların Getty Images’a bağlı olarak çalışan iStock’tan alındığı belirtildi. Şirket ve kişiler çektiği fotoğraf ve videoları platforma yüklediği sistemde isteyen kullanıcılar cüzi miktarlarla bu videoları satın alarak kullanabiliyor. Trump’ın reklamında kullanılan videolar yaklaşık 170 dolara satılıyor.

Trump’ın kampanyasında dikkat çeken, sakallı kahve dükkanı sahibinin hikayesi ise bir hayli ilginç… Görüntüyü, İzmir’de bulunan ve film-yapım-prodüksiyon işlerinde uzmanlaşan GM Stock’ın çektiği görüntü çok indirilen videolardan biri. Platformda yapılan arama sonucunda “Sakallı ve dövmeli hipster kahve dükkanı sahibi poz” başlığıyla kullanılabilen videoyu İzmirli şirket 6 Mart 2017’de çekmiş. Şirket son 10 yıldır Getty Images üzerinden birçok medya kuruluşuna stok video çektiğini açıklarken, konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER