banner51

Tren kazasıyla ilgili son dakika gelişmesi! Gözaltılar başladı

Ankara'da meydana gelen yüksek hızlı tren kazasında 3’ü makinist 9 kişi hayatını kaybetti. Kazada yaralanan 84 kişiden 34'ünün hastanedeki tedavisi devam ediyor. Yaralılardan ikisinin durumu ağır. Kazayla ilgili başlatılan soruşturmada kusuru bulunduğu gerekçesiyle TCDD personeli 3 kişi gözaltına alındı.

Tren kazasıyla ilgili son dakika gelişmesi! Gözaltılar başladı

  Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT) Yenimahalle ilçesine bağlı Çiftlik'te bulunan Marşandiz istasyonunda kaza yaptı. 

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, yaptığı açıklamada kazada hayatını kaybedenlerin sayısının 9'a yükseldiğini söyledi.

Turhan, şöyle konuştu: "Bu sabah Ankara Garı'ndan 06.30'da Konya'ya hareket eden trenimiz 06.36 sıralarında Yenimahalle İlçemizde yol kontrolünden dönen lokomotifimiz ile kafa kafaya çarpışmasıyla elim kaza meydana gelmiştir. Kaza yerinde saat 10.00 itibariyle yapılan tespitlerde 3 makinist arkadaşımız 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Hastaneye kaldırılan yaralılardan biri de hastanede hayatını kaybetmiştir. Olay yerinde gerekli olay nedeniyle ilgili araştırma ve inceleme çalışmalarına başlanmıştır. Ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, hastanelerimizde tedavi gören vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Kaza nedenine ilişkin araştırma devam ediyor, gelişmeler oldukça sizlerle paylaşacağız'' dedi

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da kazaya ilişkin bir açıklama yaptı. Kaza sonrası 84 yaralının hastaneye kaldırıldığını söyleyen Koca, "34 yaralımızın tedavisi hastanelerde devam ediyor, 2'sinin durumu ağır" dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kazayla ilgili yetkililerden bilgi aldı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü. Gelişmeleri yakından takip eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, can kayıplarından derin üzüntü duyduğu belirtildi. Kazada hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, kazayla ilgili tüm birimlerin seferber edilmesinin önemini vurguladığı kaydedildi.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, başkentte meydana gelen Yüksek Hızlı Tren kazasıyla ilgili soruşturma başlattı.Adli soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca titizlikle takip edileceğini belirten Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Savcılık görevlendirdiği savcılar marifetiyle bütün delilleri, bilgileri, bulguları dikkate alarak, bu konuda ihmal, kusur, kasıt, bir eksiklik olup olmadığını sonuna kadar takip edecektir" ifadelerini kullandı.

YHT KAZASI NEDEN MEYDANA GELDİ?

Soruşturma başlatılan kazayla ilgili yanıtlanması gereken pek çok soru bulunuyor.


Kılavuz lokomotifin o sırada neden YHT’nin güzergahında bulunduğu henüz bilinmiyor. Bu duruma sinyalizasyon ya da haberleşme hatası mı yol açtı?

Normalde 200 kilometre hızın üzerine çıkabilen YHT’nin istasyondaki hızının da kazaya yol açmış olabileceği belirtiliyor. Yüksek Hızlı Tren, gerektiğinden daha mı süratliydi?

Bölgede etkili olan kar yağışının bu kazaya etkisi nasıl oldu? Tüm bu soruların yanıtları, incelemeler sonucunda aydınlığa kavuşacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER