TBB Başkanı Feyzioğlu'ndan Soma Davası açıklaması

Soma Davası kapsamında gerçekleştirilen karar duruşmasında yaşananlara ilişkin, davayı yerinden takip eden Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu kısa bir açıklama yaptı. Sonucun adaletli olup olmadığı tartışmalarına girmek istemediğini söyleyen Feyzioğlu, "Davaya müdahale görüntüsü vicdanları yaraladı." dedi.

TBB Başkanı Feyzioğlu'ndan Soma Davası açıklaması

Soma'da 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın ardından başlayan davada bugün karar duruşması gerçekleştirildi. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın 15 yıl hapis cezası aldığı davada, savcı değişikliği sonrası "Kasten adam öldürme" ifadesinin "Taksirle adam öldürme" olarak değiştirilmesine hayatını kaybeden madencilerin yakınları isyan etti.

"İNSANLAR, GÜVENDİKLERİ MAHKEME HEYETİNİN GÖREVDEN ALINMASINA İSYAN EDİYOR"

Akhisar'daki duruşmayı yerinde takip eden Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, mahkeme heyetinin değişmesinden olayı "Müdahale görüntüsü vicdanları yaraladı." dedi.

Feyzioğlu'nun açıklaması şu şekilde;

Ortamın gergin olduğunu biliyorsunuz. Bu gerginliğin sebebi daha önce de ifade ettik. Geçen sene aslında hüküm verilecekti. Cumhuriyet Savcısı'nın hazır olmasına rağmen çok uzun süre aylarca esas hakkında mütalaa vermekten imtina etmesi ve yaz kararnamesinde davanın başından beri yer alan hakimlerin tayinlerin çıkarılmasından dolayı böyle oldu. Sonucun adaletli olduğu tartışmasına girmek istemiyorum. Temyizi var, istinaf mahkemesi var ama müdahale görüntüsü vicdanları yaraladı. Can Gürkan hakkında 15 yıl ceza kararı çıktı. İddianame kasten adam öldürmektendi. Yeni savcı tarafından verilen esas hakkında mütalaa ise taksirle adam öldürmek olarak hafifletildi. Bu insanlar hükümden önce güvendikleri mahkeme heyetinin son anda görevden alınmasına isyan ediyor. O mahkeme heyeti beraat bile vermiş olsa insanların içi huzurlu olurdu, çünkü güvenmişlerdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER