Tatlıcılar isyan etti! İzmir'de 4 gün fıstıklı baklava yok!

Fıstık fiyatlarının son bir buçuk yılda yüzde 250 ve son dört günde de 60 lira artmasına tatlıcılar isyan etti. Boykot kararı alan İzmirli tatlı üreticileri 17-20 mayıs tarihleri arasında fıstıklı baklava üretiminin durdurulduğunu açıkladı.

Burak Cilasun / BEN Haber

Fıstık fiyatlarının 2017 başından bugüne yüzde 250'lik artışla kilo başına 60 liradan 210 liraya kadar yükselmesi İzmirli tatlıcıları isyan ettirdi.

İzmir Ticaret Odası'nda düzenlenen basın toplantısında tatlıcılar "Fıstıkçılar fiyatlar fora diyorsa, İzmirli tatlıcılar da üretime mola diyor" sloganıyla boykot kararını açıkladı.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ve Meclis Başkanı Selami Özpoyraz'ın da katılımıyla düzenlenen basın toplantısında tatlıcılar adına konuşan İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Veysel Murat, "2017 başında fıstığın kilosu 60 liraydı. 2018 yılındaysa 150 liraya kadar çıktı. Son 4 gündeyse 50 liralık daha artışla fıstığın kilosu 210 lira oldu. Baklava sektörümüzün en önemli hammaddelerinin başında gelen fıstıktaki aşırı ve suni fiyat artışları, baklava sektörünü tehdit eder duruma gelmiş ve biz baklava üreticilerini fıstıklı baklava üretimini durdurma kararı almaya zorlamıştır." dedi.

"FISTIKÇILAR FİYATLAR FORA DİYORSA TATLICI DA MOLA DİYOR"

Bu rakamların üreticiler değil, stokçular ve karaborsacılar nedeniyle bu hale geldiğini belirten Murat, "İzmirli tatlıcılar olarak fıstık fiyatlarındaki bu anlamsız artışı, ürünlerimize yansıtarak müşterilerimizin karşısında zor durumda kalmaktansa, fıstıklı baklava üretimini durdurma kararı almış bulunmaktayız. Bu kararımız 17-20 Mayıs arasında 400 satış noktasında uygulanacak ve istisnasız olarak fıstıklı baklava satılmayacaktır. Fiyatların, yeni mahsül çıkana kadar 120 TL'lik makul seviyeye çekilmesinden, yeni mahsülle birlikte 70-80 TL aralığına inmesi beklenmektedir. Fiyatlar beklentimizi karşılayana kadar boykotumuz devam edecektir. Fıstıkçılar fiyalar fora diyorsa, İzmirli tatlıcılar da üretime mola diyor." dedi.

Murat ayrıca yaşanan süreçte cevizli baklava üretiminin süreceğini dile getirirken, vatandaşlardan da destek beklediklerinin altını çizdi.

ÖZGENER'DEN TAM DESTEK

Tatlıcılara destek veren Özgener ise açıklamasında, "Baklava sektörü tüm bu fiyat artışına rağmen, vatandaşı düşünerek ürünlerine zam yapmıyor. Ürün olmasa bu zamları anlamak mümkün ama ürün olduğu halde birkaç stokçunun elindeki fıstıkları peyderpey piyasaya sürmesinin serbest piyasa ile açıklamamız mümkün değil. Fiyatların yüksekliğinden üretici, fıstığı satan esnaf ve tatlıcılarımızı büyük zarar görmekte. Buna sessiz kalmak söz konusu olamaz. Böylesi spekülatif ve haksız kazanca karşı sektör olarak elbette bir mücadelemiz olacak. Fıstık fiyatlarındaki aşırı artışa bir tepki olarak odamız üyeler, 17-20 mayıs arasında fıstıklı baklava üretmeyerek fıstık fiyatlarını protesto etme kararı aldı. Biz de İzmir Ticaret Odası olarak tüm desteğimizle arkalarında olduğumuzu vurgulamak istiyoruz. Önlem alınmazsa sektör çok ciddi üretim, istihdam ve ihracat kayıplarıyla karşılaşabilir. Mutlaka ilgili bakanlıklar tarafından denetleme yapılması gerekiyor. Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'mızdan bu fiyatlar makul bir seviyeye inene kadar gümrük vergilerini düşürmek suretiyle bu haksız fiyatların önüne geçileceğinin sözünü aldık." dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2018, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER