Süt devinden İzmir'de büyüme kararı

Türkiye'nin süt devi Sütaş İzmir'de önemli bir hamleye imza atıyor. Sütaş 2 yıl önce İzmir'in Tire ilçesinde yaklaşık 80 milyon dolar maliyetle kurduğu üretim tesisinde kapasite artışına gidiyor

Süt devinden İzmir'de büyüme kararı

Tire Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan tesisin üretim kapasitesini günlük bin 100 tondan bin 400 tona çıkarmayı sağlayacak kapasite artışı hamlesinin 50 milyon TL'ye mal olacağı bildirildi. 

Gerçekleştirilmesi planlanan kapasite artışı projesiyle birlikte tesiste toplam bin personelin çalışmasının planlandığı ifade edildi. Tesiste haftada 7 gün, günde 24 saat ve 3 vardiya olarak üretim yapılacağı aktarıldı. 

İzmir Valiliği Çevre Şehircilik ve İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada karar, "İzmir ili Tire, ilçesi Tire Organize Sanayi Bölgesi, 1272 Ada, 9 Nolu Parsel mevkiindeki SÜTAŞ SÜT ÜRÜNLERİ A.Ş. tarafından yapılması planlanan TİRE SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ ÜRETİM TESİSİ KAPASİTE ARTIŞI projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiş olup; İzmir Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması ve ÇED Yönetmeliği gereğince yatırımın başlangıç, inşaat dönemine ilişkin izleme raporlarının Bakanlığımıza, projede yapılacak Yönetmeliğe tabi değişikliklerin de İZMİR Valiliklerine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) iletilmesi gerekmektedir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur" ifadeleriyle duyuruldu.  

(gerçekizmir)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER