Son Dakika… İçişleri Bakanı açıkladı."Enkaz altından..."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan, Kartal'da çöken 8 katlı binayla ilgili gece yarısı yeni bir açıklama geldi. 2 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili İçişleri Bakanı Soylu, 9 yaşındaki bir çocuk dahil enkaz altından 4 kişinin daha çıkarıldığını, yaralılardan birinin durumunun ağır olduğunu belirtti.

Son Dakika… İçişleri Bakanı açıkladı."Enkaz altından..."

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise toplam 7 binanın emniyet amaçlı boşaltığını söyledi. Öte yandan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yaralı sayısının 12, hayatını kaybedenlerin sayısının da üç olduğunu açıkladı. 02.42 sularında çöken binanın yanındaki 10 katlı binanın çökme ihtimaline karşı kurtarma çalışmalarına ara verildi.

Kurtarma çalışmalarının sürdüğü noktada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gece yarısı son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. İçişleri Bakanı Soylu, Kartal’da çöken binanın enkazından 1’i ağır 4 kişinin daha kurtarıldığını duyurdu.

Soylu, yaptığı açıklamada; “4 kişi daha enkazdan çıkarıldı. En son 9 yaşındaki Mahmut Tayyip çıkarıldı” dedi.

Süleyman Soylu, en son kurtarılan çocuğun sağlık durumuna ilişkin ise, “Şu anda durumu iyi, kendisiyle çokça konuşuldu. Bir ayağının üzerinde enkaz vardı.
Allah’a çok şükür kurtarıldı.” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, “Haber alınamayan kaç kişi var?” şeklindeki soru üzerine şunları kaydetti: “Şu an bizim elimizde tespitler var. Müsaade ederseniz bu rakamları
tam net bir tabloya ulaştıktan sonra verelim. Çünkü bu konularda vereceğimiz bir rakam bizi kendi adımıza bir spekülasyona iter. Onun için izniniz olarsa bizim
elimizde rakamlar var. Bu rakamlarla ilgili Sayın Valimiz açıkladı. Hanede 40 kişi oturuyor toplam. Misafirler de var. Misafirlerle ilgili ulaştıklarımız var, ulaşamadıklarımız var. Onun için vereceğimiz bir rakam farklı sonuca yol açar.”

KURUM: 5 FARKLI NOKTADA KURTARMA OPERASYONU SÜRÜYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise Kartal’da çöken binaya ilişkin, 5 ayrı noktada kurtarma operasyonun sürdüğünü bildirdi.

Kurum, yıkılan binanın yanındaki binada da tespitler yaptıklarını belirterek, “Binanın hem zemin hem de bodrum katındaki taşıyıcı sistem olan kolon ve perdelerin yıkıldığını gördük. Bir kaç kolon ve perde yıkılmış durumda.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER