Şifa kaynağı hünnap

İzmir'de pazar tezgahlarını süsleyen meyvelerden biri hünnap oldu. Sağlık açısından sağladığı faydalarla bilinen hünnabın tam zamanı olduğunu söyleyen satıcılar, tam bir antioksidan ve yüksek C vitamini kaynağı olan hünnabın ekim sonuna kadar aynı tazelikte satılabileceğini söyledi.

Şifa kaynağı hünnap

'Ölümsüzlük meyvesi' olarak bilinen hünnap pazarlarda 7 ile 12 lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. A ve C vitamini bakımından bir hayli zengin olan bu meyvenin vatandaşlar tarafından da sıklıkla tercih edildiğini söyleyen pazar esnaflarından Veli Dere, toptancıdan aldığı meyvenin Ege Bölgesi'nde özellikle Soma, Denizli ve Kütahya'da yetiştirildiğini belirtti. Eylül ayının gelişiyle sofralarda yerini bulan hünnabın ekim ayının sonuna kadar tazeliğini koruduğunu ifade eden Dere, diğer zamanlarda ise kurutulmuş haliyle satılabildiğini dile getirdi. Dere, "Ben halden alıyorum, pazarda satıyorum. Tadı hoşuma gitti. Müşterilerin ilgisi de iyi. Normal meyve gibi tüketiliyor" dedi.

Düşük kalorili ve potasyum açısından zengin olan bu meyvenin, Çin'de ve diğer Uzak Doğu ülkelerinde şifa ilacı ve ölümsüzlük meyvesi olarak bilinirken bağırsak sorunlarına da iyi geldiği ifade ediliyor. Bir fincan hünnap suyu günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık yüzde 15'ini karşılıyor. Doğal bir antidepresan olan ve antioksidanlarla dolu olan hünnap, bu özelliği ile yaşlanma belirtilerini yok ediyor. Hünnap alternatif tıpta güneş yanıkları, cilt kızarıklıkları için kullanılıyor. Az kalorili olan bu meyve, diyet yapanlar tarafından ara öğün olarak tüketiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER