Sevabın kime?

Gamze Gürel yazdı...

Sevabın kime?

Ramazan ayınız nasıl geçti? Öncelikle hepinizin Ramazan  Bayramını kutlamak isterim.

Bu ay boyunca kiminiz oruç tuttu ,kiminiz dua etti, kiminiz meditasyon yaptı .Bize öğretilen ya da içimizden geldiğince  ibadetlerimizi yaptık yapamadık ya da yapmadık ..Önemli değil, Tanrı ile aranızda, kimsenin haddi değil..

Ramazan aylarını seviyorum elbet. Çocukluğumda  yazın balkon demirleri önündeki sahur masasını ,annemin baş örtüsüyle  tüm aileyi dualarla okuyup üflemesini, babamın her gün üşenmeyip sıcak pideleri ,tatlıları eve yığışını  ; kışın ise soba başında telaşsız yaptığımız sıcacık sohbetleri..

Ama sevmediğim şeyler de vardı. Hala daha var.

Yaşarken ,  sevdiğimiz geleneksel  davranışların azalması söz konusuyken  ,sevmediğimiz insan huylarının katlanarak artması  ne tuhaf değil mi?

Şu Ramazan ayında oruç tutan insanlar özellikle de çalışanlar mesela, niye çalıştıkları yere karşı devamlı duygusal  baskı halinde olurlar , oruç olduklarını gözünüze sokarlar dillerine dolarlar ya da her ayıbının üstünü örtecek bahane örtüsü yaparlar acaba!?

Size bir tavsiyede bulunayım  eğer evle ilgili bir tadilatınız varsa, işinizle ilgili önemli proje aşamasındaysanız, ya da  birinin hatasını söyleyip uyaracaksanız asla Ramazan ayına denk getirmeyin!

Benim çok başıma geldi .  Adam , yevmiyesini tam alıyor ama, öğle saatinde ‘’ abla oruçluyum !‘’diye  işi yarım bırakıp gidiyor! Hem sevaba giriyor hem para kazanıyor ! Ne yardan geçiyor ne serden!.Peki benim suçum ne? İbadetini niye  işine alet ediyorsun ?

Kadının biri ,  haksız yere bekleyen onca insanın önüne geçmeye çalışırken  ‘’orucum ‘’ diye bağırıp ,beklemeden işini görevliye yaptırtıyor!

Trafikte ,  toplumda iftar vaktine doğru kontrolsüz bir telaş  herkes birbirini ezmeye çalışıyor, sanki beş dakika daha yemese ölecekler! Herkeste bir surat bir sinirlilik hali!

Peki  oruç tutmayanların suçu ne Allah aşkına!  Siz sevaba gireceksiniz diye , oruç tutmayan insanlar sizin kahrınızı çekmek zorunda mı? Oruçlu insanların  kaprislerini çeken insanlarda sevaba giriyorlar mı yoksa!

Tanrı ile insan arasına girilmez! Kimsenin ibadeti kimseyi ilgilendirmez. İnanç ,din ve ibadet kavramlarının dünyevi işlerle alakası yoktur.

İnançların  ve dinlerin toplumları birleştirmek gibi bir amaçları vardır. Hele bizim dinimiz bu konuda çok hassastır. O  yüzden Türk Cumhuriyet’inde din ve devlet işlerini birbirinden ayrılmıştır!

Tümden   tikele doğru gelecek olursak, tuttuğunuz orucun  bu dünyadaki işlerle ilgisi yoktur ve kimse sizi( ya da beni ) oruçlusunuz diye pohpohlamaya mecbur değildir!  Ayrıca benim bildiğim oruç; zihinle ,bedenle ve ruhla tutulur.. Buna kımsenın hakkını yememek, maddi manevi, kimseyi mağdur etmemek de  dahildir..

Ve ibadet insanın kendisiyle baş başa kalma , ruhunu eğitme  halidir ..

‘’ Dün akıllıydım ,

Dünyayı değiştirmek isterdim.

Bu gün ise bilgeyim, kendimi değiştiriyorum..’’  Hz Mevlana

İyi Bayramlar dilerim  hepinize .. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER