Serter’den 'SMA hastalarının sesini duyun' çağrısı!

İzmir’de SMA hastaları ile görüşen Bedri Serter, 2017 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı’nın karşıladığı ilaçlar listesinde olduğu halde temin edilemeyen ilaçlar nedeniyle ailelerin zor durumda kaldığını söyledi

Serter’den 'SMA hastalarının sesini duyun' çağrısı!

Kanser ve SMA gibi ilaçları, tedavisi son derece pahalı olan hastalıklarla karşı karşıya olan hastalara ilaç ve tedavileri için her türlü kolaylığın sağlanması gerektiğini belirten Serter,ilaçların zamanında temini, bunun için devletin ve ilgili bakanlığın gereken tedbiri alması ve tedavilere ilk elden müdahale edilmesinin hayati önem taşıdığını söyledi. Serter, Milletvekillerine sağlanan sağlık imkanlarının bu hastalara da sağlanması gerektiğini, devletin SMA hastalarının ilaç giderlerini karşılayacak büyüklükte olduğunu kaydetti.

Sinir hücrelerinden kaynaklı SMA’nın kaslarda kuvvetsizlik ve erime meydana getirdiğini ve bu hastalığın tek kullanımlık ilacının 100 bin doların üzerinde olduğunu ifade eden Serter, “Spinraza adını taşıyan bu ilaçlar 2017’den bu yana Sağlık Bakanlığı’nın karşıladığı ilaçlar listesinde. SGK ise ilacın karşılanması için bazı kriterler belirledi. Hastanın ilaç bedelinin karşılanması için solunum cihazına bağlı bulunmaması gerekiyor. SGK, ilacı karşılamak için hekimden ‘SMA kaynaklı invaziv solunum desteği yoktur’ yazılı reçete istiyor. Hekimler ise hastaların cihaza bağlı olmasından dolayı bu ifadeyi yazamıyor. Aileler de SMA hastası olan çocukların hastalık sebebiyle solunum cihazına bağlanmak zorunda olduğunu belirtiyor” diye konuştu.

"İLAÇ KRİZE ÇÖZÜLSÜN"

Ekonomide yaşanan krizin, ilaç sektörünü de etkilediğini ifade eden CHP’li Serter, ilaçların zamanında temin edilememesi ve fiyatlarının çok yüksek olmasına dikkat çekti. Türkiye’de döviz kurundan da kaynaklı çok ciddi bir ilaç krizi yaşandığına, hatta aileleri ilaç alamadığı için ölen çocuklar olduğuna vurgu yapan Serter, “7-8 ay önceki anlaşmayla Sağlık Bakanlığı ile ilaç firmalar arasında 2.69 lirada sabitlenen Euro'nun 6,30’u aşması endişeyi büyüttü. Depolardaki stokların tükenmesiyle sabit kurla ilgili yeni bir değerlendirme kaçınılmaz olacak ve bu da ilaç zammına yol açacak. İlaç firmaları, ilacı piyasadan çekmiyor ama limitli bir şekilde dağıtıyor. Yaşanan ilaç krizinin bir an önce çözülmesi ve yüksek meblağlarla temin edilen hatta temin edilmekte bile zorlanan ilaçların hastalara ulaştırılması gerekiyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER