Şehit Asteğmen Kubilay ve arkadaşları anılacak

İzmir'in Menemen ilçesinde 89 yıl önce gericiler tarafından katledilen Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, 23 Aralık Pazartesi günü düzenlenecek törenle anılacak.

Şehit Asteğmen Kubilay ve arkadaşları anılacak

Menemen'de 89 yıl önceki ayaklanmada Cumhuriyet karşıtı güçler tarafından şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, Bekçi Hasan ve Şevki Bey için anma töreni düzenlenecek. Anma programı kapsamında saat 10.30'da gerçekleştirilecek olan Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü, Menemen Şehir Stadı önünden başlayacak ve Kubilay Anıtı önüne dek sürecek. Yürüyüşe Menemen Belediyesi tarafından bugüne özel olarak yaptırılan 500 metrelik bayrak eşlik edecek. Kubilay Anıtı'ndaki törenin ardından saat 12.00'de Menemen Cumhuriyet Meydanı'nda bir basın açıklaması yapılacak. Kubilay, Bekçi Hasan, Bekçi Şevki ve Cumhuriyet şehitleri anısında Mahkeme Camisi'nde saat 12.30'da Mevlid-i Şerif okutulacak. Anma programı kapsamında saat 13.30'da Kubilay Kültür Merkezi'nde, Oktay Özengin Kubilay Tarihi Fotoğraf Sergisi ve saat 14.30'da Tarihçi Yazar Sinan Meydan tarafından 'Cumhuriyet tarihinde Kubilay olayının önemi' konulu panel düzenlenecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehit Asteğmen Kubilay anısına 13'üncüsü düzenlenen 'Cumhuriyet Şehitleri Ulusal Koşusu' da Çanakkale Asfaltı Buruncuk bölgesinde saat 08.00'de başlayacak. 10 kilometrelik koşu Kubilay Anıtı önünde sona erecek.

Ayrıca 22 Aralık Pazar günü Menemen Belediyesi tarafından Gölpark Menemen'de Genç Kubilaylar Topluluğu Turnuvası yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER