Seferihisar'ın 10 yıllık sorununa onay!

Seferihisar’ın Cumhuriyet mahallesine yapılması istenen ve yöre sakinleriyle davalık olan ‘Doğanbey-Payamlı Balıkçı Barınağı’ projesi ÇED onayı aldı

Seferihisar'ın 10 yıllık sorununa onay!

Seferihisar'ın Cumhuriyet Mahallesi'nde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılması planlanan ‘Doğanbey-Payamlı Balıkçı Barınağı’ projesi için ÇED sürecinde flaş bir gelişme yaşandı.

ÇED ONAYI ALINDI

2008 yılında projelenen ve yine o yıl ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilen proje için barınağın yapılacağı alana çok yakın bir yerde bulunan site sakinleri konuyu dava etmişti. Danıştay’ın kararı bozmasının ardından proje yeniden ihale edildi ve ÇED süreci 2017 yılının Şubat ayında başlatılmıştı. Gelinen süreçte ÇED onayı alındı.

Aralık ayında ihale edilen projeyi, merkezi Adana’da bulunan Göker Çevre ve Maden Mühendisliği Şirketi aldı.

14 milyon TL’ye mal olması planlanan 26 bin metrekarelik projede iki ayrı dalgakıran kıran için dolgu çalışmaları yapılacak. Ayrıca 360 metre boyunda rıhtım ve 25 metre genişliğinde çekek alanı oluşturulacak. Liman yapımının bittiği süreçte ise Maliye Bakanlığı, limanın işletilmesi için kiralama yöntemini uygulayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER