Seçmenler İstanbul'a akın etti! İzmir'den de yoğun katılım

10 milyon 560 bin 963 yurttaşın katılacağı İBB Başkanlığı seçimleri nedeniyle havalimanları ve otogarlarda yoğunluk yaşandı.

Seçmenler İstanbul'a akın etti! İzmir'den de yoğun katılım

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde oy kullanacak seçmenler İstanbul’a aktı. İstanbul Havalimanı’nda ve 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda özellikle dün sabah saatlerinden yoğunluk yaşandı. 

Sandık başına gitmek üzere şehir dışından tarifeli uçakla İstanbul Havalimanı’na gelenler nedeniyle geliş terminalinde yer alan bagaj bölümünde ve çıkışlarda yoğunluk yaşandı.

Özellikle dün sabah saatlerinde Antalya, Sivas, Trabzon, Malatya, Diyarbakır ve İzmir’den gelen uçakların dolu olması dikkat çekti. Yurttaşlar görevini yapmak üzere İstanbul’a geldiklerini söylediler. 

Diyarbakır’dan oy kullanmak için gelen Mehmet Emen, aslında Ankara’da işi olduğu ancak seçim nedeniyle ilk önce İstanbul’a geldiğini ve oyunu kullandıktan sonra da Ankara’ya gideceğini söyledi.

Eşiyle birlikte Trabzon’dan gelen Dursun Çağlayan ise “Hem Trabzon’da hem İstanbul’da işlerimiz var. Seçimde oy kullanacağız. Sonra da Trabzon’a gideceğiz. Seçim için de hayırlısı olsun diyelim” dedi. Sivas’tan gelen İbrahim Tansel “Sivas doğumluyum. İstanbul’da ikamet etmekteyim. Oyumu her zaman burada kullanıyorum. Özellikle oy kullanmak için geldim ama gelmişken bazı arkadaşları da göreyim dedim” diye konuştu.

Oy kullanmak için İstanbul’a gelen yurttaşlar 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda dün sabah erken saatlerden itibaren yoğunluğa neden oldu. Tamamen dolu gelen otobüsler nedeniyle yurttaşlar taksi ve servis bulmakta zorlanırken, otogar girişinde de otobüs kuyrukları oluştu.

Birbiri ardına otogara giren otobüslerden inen yurtaşlar kalabalık nedeniyle servis ve taksi bulmakta zorlandı. Artan otobüs seferleri nedeniyle de otogar girişinde zaman zaman otobüs kuyrukları oluştu.

MÜNİH'TEN OTOBÜS

Almanya’nın Münih şehrinden İstanbul’a da otobüs kaldırıldı. İstanbul’da seçmen kaydı bulunan ve çoğunluğu değişim programıyla Avrupa’ya giden gençlerden oluşan grup, oy verebilmek için 30 saatten fazla yol yaptı. Otobüs Maribor, Zagreb, Belgrad, Sofya güzergâhını takip ettikten sonra, Edirne’den yurda girerek İstanbul’a ulaştı.

 10 MİLYON 560 BİN 963 SEÇMEN 

Seçimde AKP’li Binali Yıldırım, CHP’li Ekrem İmamoğlu, Saadet Partili Necdet Gökçınar ve Vatan Partili Mustafa İlker Yücel ile 17 bağımsız aday yarışacak. 

Kent genelinde kurulacak 31 bin 124 sandıkta oy kullanacak olan 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 21 aday arasından tercihini yapacak. Tekrarlanan seçimlerde, 31 Mart’takinden farklı olarak seçmene tek oy pusulası sunulacak.

Oy verme işlemi saat 08.00’da başlayıp 17.00’da sona erecek. Ancak, oy verme saati bittiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanabilecek.

AVUKATLAR NÖBETTE

YSK’nin İstanbul seçimini iptal etmesinin ardından Adalet ve Demokrasi Nöbeti tutan İzmir Barosu’ndan 250 avukat, seçim güvenliği için İstanbul’a geldi. İzmir Barosu’nun başlattığı Demokrasi ve Adalet Nöbeti dün son buldu.

Nöbette konuşan İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Özgür Yılmazer, “Seçime ve sandıklara sahip çıkmak için eğitim çalışması yaptık. Avukatların sandıklarda ve seçimde görev almasını sağlayacak eğitimlerimizi tamamladık” dedi. Yılmazer, 250 avukat ile birlikte seçimin ve sandıkların güvenliği için çalışacaklarını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2019, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER