Sarnıç'taki 2B kavgası TBMM gündeminde

Bölge sakinlerine satılacak olan Gaziemir Sarnıç’taki 2B arazilerin rayiç bedellerinin metrekarede 830 TL’ye kadar çıkmasını TBMM gündemine taşıyan Bakan, “Sarnıç’taki fiyatların bu kadar fazla olması adil değildir. Bu rakamlar Sarnıç halkının kaldırabileceği rakamlar değildir” dedi

Sarnıç'taki 2B kavgası TBMM gündeminde

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İzmir’in Gaziemir ilçesinin Sarnıç bölgesinde yürütülen 2B arazileriyle ilgili çalışmalar sonuçlandı. İzmir Defterdarlığı’nca Sarnıç’taki 2B araziler için metrekare başına belirlenen bedeller bölge halkının tepkisine neden oldu. Yaklaşık 15 bin yurttaşı ilgilendiren 2B arazilerin geçen yılki satış bedeli rakamları maksimum 600 TL iken, bu yıl bazı yerlerde 830 TL’ye kadar çıkması isyan ettirdi.

Dün, bir miting de yapıp tepkilerini dile getirilen Sarnıç sakinlerine bir destek de CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan'dan geldi. Konuyu TBMM gündemine taşıyan Bakan, “İzmir’de kimi 2B arazilerin 50 bin TL gibi fiyatlara verildiğini biliyoruz. Sarnıç’taki fiyatların bu kadar fazla olması adil değildir. Bu rakamlar Sarnıç halkının kaldırabileceği rakamlar değildir. Fiyatların vatandaşlarımızın ödeyebileceği şekilde düzenlenmesi için bir an önce gerekli işlemlerin yapılmasını bekliyoruz” dedi.

CHP’li Bakan, bugüne kadar fiyat belirleme komisyonuna belediyeden personel alınmasına rağmen bu sene alınmadığına da dikkat çekti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi veren CHP’li Bakan, şu soruları yöneltti:

"Yaklaşık 15 bin yurttaşımızı ilgilendiren 2B arazilerin satış fiyatlarındaki fahiş rakamların vatandaşın alabileceği şekilde yeniden düzenlenmesine ilişkin bir çalışma yürütecek misiniz?

Bugüne kadar fiyat belirleme komisyonuna belediyeden personel alınmasına rağmen bu sene alınmamasının sebebi nedir?"

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER