Ruh sağlığı İzmir'de masaya yatırıldı

Türkan Özilhan Devlet Hastanesi ve Ege Üniversitesi işbirliği ile bugün “Kronik Hastalıklarda Ruhsal Bakım: Hastaneden Eve Sempozyumu” düzenlendi.

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

İzmir il Sağlık Müdürlüğü Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi ve Ege Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı iş birliği ile bugün “Kronik Hastalıklarda Ruhsal Bakım: Hastaneden Eve Sempozyumu” düzenlendi.

Sempozyuma; İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Burak Öztop, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği AD. Başkanı Prof. Dr. Esra Engin, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof Dr. Ayşegül Bilge, Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. A. Hamdi İnan, Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmteleri Müdürü Uzm. Hem. Sevgi Çınar ve çok sayıda dinleyici katıldı.

Sempozyumda; kronik hastalıkların fizyolojik etkilerinin yanı sıra, psiko-sosyal boyutu da tartışıldı.

"RUHSAL SAĞLIK FİZİKSEL SAĞLIK KADAR ÖNEMLİ"

Fiziksel hastalıkların ön planda, ruhsal hastalıkların ikinci planda olmasına değinen Öztop; gerçekleşen bu sempozyumun oldukça önemli olduğuna değindi. Beden olarak, hareket etmemizi, enerjimizi hissettiren şey ruhumuz. Onun sağlığı fiziksel sağlığımız kadar önemli. Ruhsal sağlığın, böyle çok önemli hocalarımız ile konuşulması da beni ayrıca mutlu etti." dedi.

EVDE BAKIM HİZMETİNE VURGU

"Sempozyumun bir de evde bakım hizmeti ayağı var" diyen Öztop; "Evde bakım hizmeti İl Sağlık Müdürlüğü olarak çok önem verdiğimiz bir konu zaten. Artan yaş ömrü ile birlikte, kronik hastalıklarda arttı. Bu da uzun süreli evde ve hastanede tedavi ihtiyacını doğurduğu için evde bakım hizmeti daha da önem kazandı. Biz de çok güçlü bir şekilde bu hizmetleri veriyoruz. Bunu daha da genişletmek için elimizden geleni yapıyoruz" şeklinde konuştu.

"BİREYLERİN DİĞER GEREKSİNİMLERİ GÖZARDI EDİLİYOR"

Sempozyum başkanlığını yapan Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği AD. Başkanı Prof. Dr. Engin ise; Türkan Özilhan Devlet Hastanesi ile yapılan bu iş birliğine değinerek, sürece ilişkin bilgi verdi.

Kronik hastalıklarda fizyolojik sorunların yönetimi kadar psiko-sosyal problemlerin de görmezden gelinmemesi gerektiğini belirterek, bu sempozyumun hem sağlık çalışanlarının hem de hasta ve hasta yakınlarının bilinçlenmesi adına farkındalık yaratacağını belirtti. Yapılan bu iş birliğinden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Engin; "Konuşulmayan konuları konuşalım istedik. Kronik hastalıklar ve tedaviler konuşuluyor. Psiko-sosyal boyutu konuşuluyor ama bu ikisinin bir arada konuşulduğu oturumlar ne yazık ki çok az sayıda. Bir de, hastaneden eve ayağını yapalım dedik. Ruhsal yanı, maalesef ülkemizde biraz eksik kalıyor. Daha çok ilaç tedavileri ön planda. Ama bireylerin diğer gereksinimleri gözardı ediliyor. Gerek hasta bakım personel sayısının azlığı, gerek prosedürleri gerek hasta yoğunluğu bütün bunlar bakımı daha kaliteli hizmet almayı engelliyor. Bazen ufak dokunuşlar çok önemli oluyor. Biz de bunu yapabiliriz." dedi.

Sempozyumun devamlılığını getiririz umarım. Çünkü bu gerçekten önemli bir gereksinim. İnsanların tedavilerini ruhsal boyutta da tamamlamak lazım. Bu sempozyum bir başlangıç" şeklinde konuştu.

"BU DAHA BAŞLANGIÇ"

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof Dr. Ayşegül Bilge, kronik hastalıkların beraberinde getirdiği çaresizlik, ağlama nöbetleri gibi duygu durum bozukluklarında hemşirelerin yeterliliğine ilişkin bilgi vererek; "Bu konuda tabii ki lisans eğitimlerinde bilgi veriyoruz ama üst düzey bir eğitimden de geçirmek durumunda kalıyoruz. Çünkü kendi tükenmişliklerini de yönetmeleri gerekiyor" dedi.

"Hedefimiz bu yolculuğu bölgeye ve Türkiye'ye yaymak. " diyen Bilge; "O yüzden de bu başlangıç. Sadece sempozyumla da kalmayacak" dedi.

Prof. Dr. Esra Engin ile sempozyumun başkanlığını üstlenen Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Uzm. Hem. Sevgi Çınar ise; "Meslektaşlarımın kronik hastalıklarla ve ruhsal bakımlarla ilgili, kendi mesleki tükenmişlikleri ile ilgili bir ihtiyacın olduğunu gördük ve bu konuda ne yapabiliriz diye çalışmalarda bulunduk. Bu kapsamda da Ege Üniversite ile bir iş birliğine giderek, böyle bir sempozyum yaptık" dedi.


 


 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2019, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER